Zamknij

Sanepid kontroluje rolników. Ardanowski mówi o "niedociągnięciach"

10.08.2020 10:42
Sanepid kontroluje rolników. Ardanowski mówi o "niedociągnięciach"
fot. shutterstock/maxbelchenko (ilustracyjne)

Nielegalne zatrudnianie pracowników w gospodarstwach rolnych i nieprzestrzeganie zasad kwarantanny. - Takie praktyki nie mogą mieć miejsca – mówi minister rolnictwa i apeluje do rolników o przestrzeganie wytycznych GIS.

Policja i sanepid skontrolowały gospodarstwa rolne pod kątem przestrzegania restrykcji w związku z epidemią koronawirusa. Efekt? - Niektóre zakłady przetwórcze nie respektują zasad organizacji pracy, która minimalizowałyby możliwość przenoszenia wirusa między pracownikami- informuje minister rolnictwa.

Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował o przestrzeganie wytycznych GIS ws. epidemii w zakładach przetwórczych i gospodarstwach rolnych zatrudniających pracowników z zagranicy.

Kontrole gospodarstw rolnych. Minister rolnictwa o „poważnych niedociągnięciach”

"Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina o konieczności przestrzegania wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. To ważne w sytuacji, gdy liczba zakażeń COVID-19 w Polsce wzrasta. Koronawirus występuje także w sektorze rolno-spożywczym, w szczególności w zakładach przetwórczych oraz gospodarstwach rolnych zatrudniających pracowników z zagranicy!" - czytamy na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa.

Zobacz także

Resort rolnictwa przypomniał, że ze względu na ważną rolę sektora rolno-spożywczego i konieczność stałego obrotu w tym biznesie, rząd złagodził niektóre obostrzenia. Rolnicy mogą zatrudniać cudzoziemców, a ci mogą odbyć kwarantannę na terenie gospodarstwa rolnego.

Do ministerstwa docierają jednak informacje, że niektórzy lekceważą zasady bezpieczeństwa. Niektóre zakłady przetwórcze nie respektują zasad organizacji pracy, która minimalizowałyby możliwość przenoszenia wirusa między pracownikami 

- czytamy w komunikacie MRiRW

Resort podał, że kontrola policji i sanepidu w gospodarstwach rolnych ujawniła „poważne niedociągnięcia". Chodzi m.in. nielegalne zatrudnianie pracowników i nieprzestrzeganie zasady, zgodnie z którą pracownicy przebywać w okresie kwarantanny wyłącznie na terenie gospodarstwa. Kontrole ujawniły też, że pracownicy podczas kwarantanny kontaktowali się z mieszkańcami spoza gospodarstwa, zaś same warunki bytowe zatrudnionych pozostawiały wiele do życzenia. Minister podkreśla, że "takie praktyki nie mogą mieć miejsca".

RadioZET.pl/PAP