Zamknij

Rzecznik MSP apeluje do urzędników: wracajcie do pracy

06.04.2020 14:59
Covid-19. Rzecznik MSP do urzędników: wracajcie do pracy
fot. hareluya/Shutterstock (ilustracyjne)

Adam Abramowicz w liście do kierowników urzędów państwowych apeluje o wznowienie pracy urzędników.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa utrudnia nie tylko prowadzenie biznesu, ale też funkcjonowanie urzędów. Rzecznik Małych i Średnich przedsiębiorców zauważa, że dziś to od urzędników zależy dalsze funkcjonowanie firm, stąd ich praca w obliczu epidemii jest niezbędna.

Apeluję o bezzwłoczne przywrócenie pracy w urzędach” – czytamy w piśmie Rzecznika MŚP. Adam Abramowicz powołuje się na rozporządzenie z dnia 31 marca, zgodnie z którym urzędy publiczne mogą ograniczyć działalność wyłącznie do zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom. Rozporządzenie upoważnia więc kierowników urzędów administracji publicznej do takiej organizacji pracy, by zapewnić obywatelom obsługę unikając jednocześnie bezpośredniego kontaktu z nimi.

Zobacz także

Jak dziś wygląda praca urzędów? Zdaniem Rzecznika MŚP przestrzeganie przepisów wynikających z rozporządzenia pozostawia wiele do życzenia.

Nie oznacza to, że można zamknąć cały urząd i udać się do domów, ogłaszając obywatelom, że wróci się do pracy z chwilą poprawy uwarunkowań w kraju 

– tłumaczy w liście do kierowników urzędów Adam Abramowicz

Jak dodał „taka sytuacja nie powinna mieć miejsca”. Rzecznik powołał się na komunikaty o zawieszeniu działalności niektórych urzędów w Warszawie i w Krakowie.

- Okręgowe Urzędy Probiercze w Warszawie i Krakowie, z wydziałami zamiejscowymi w całej Polsce – podległe Prezesowi Głównego Urzędu Miar – ogłosiły nie tylko, że wstrzymują bezpośrednią obsługę klientów, ale też obsługę przesyłek kurierskich. Dla producentów biżuterii, którzy przed sprzedaż wyrobów zobowiązani są uzyskać w tych urzędach tzw. cechowanie, oznacza to paraliż – napisał Rzecznik MSP.

Zobacz także

Jak dodał, handel jeszcze nie zamarł. Wciąż odbywa się przez internet co pozwala producentom zarobić przynajmniej na część wydatków a nawet utrzymać miejsca pracy.

Chciałbym przypomnieć Państwu, że pensje urzędników finansowane są z budżetu, na który składają się podatki i opłaty od przedsiębiorców, którym utrudniacie funkcjonowanie w warunkach stanu epidemicznego. Kiedy okaże się, że nie ma pieniędzy w budżecie, nie zdziwcie się, że będziecie musieli obniżyć wynagrodzenia, a być może zredukować etaty 

– napisał rzecznik

Rzecznik podaje też przykład zamkniętych wydziałów architektury, co jego zdaniem prowadzi do wstrzymania lub opóźnienia inwestycji.

- Nie do zaakceptowania jest takie postępowanie w urzędach i jednostkach administracyjnych, od których zależy funkcjonowanie gospodarki. Dlatego apeluję – wracajcie do pracy – dodał rzecznik.

RadioZET.pl