Zamknij

Koronawirus. Rząd Nowej Zelandii obniżył swoje pensje o 20 proc.

15.04.2020 15:43
Covid-19. Rząd Nowej Zelandii obniżył swoje pensje o jedną piątą
fot. photocosmos1/Shutterstock (ilustracyjne)

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern ogłosiła w środę, że jej rząd obniży swoje pensje o 20 procent. To jej gest solidarności z ludźmi, którzy zmagają się z problemami finansowymi podczas pandemii koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podała agencja AFP, szefowa nowozelandzkiego rządu zmniejszy swoją osobistą pensję, ale również podległych jej ministrów i pozostałych najwyższych urzędników państwowych. Politycy będą zarabiać o jedną piątą mniej przez pół roku.

Z tego powodu roczne zarobki Ardern spadną z około 470 tys. (około 1,1 mln zł) do 376 tys. (około 0,9 mln zł) dolarów nowozelandzkich. Przez pół roku poświęci ze swoich zarobków około 47 tys. dolarów nowozelandzkich (ponad 117 tys. zł).

Zobacz także

Jak tłumaczyła Ardern, liderka centrolewicowej miejscowej Partii Pracy, swoją decyzję tłumaczyła gestem solidarności względem rodaków, którzy z powodu pandemii koronawirusa popadła w kłopoty finansowe. Pani premier zapewniła, że nie są planowane cięcia płac w administracji publicznej.

AFP podkreśliło, że Nowa Zelandia od czterech tygodni stosuje restrykcyjne dotyczące niewychodzenia z domu i zamrożenia wielu sektorów gospodarki - z tego powodu już tysiące osób straciło prace.

Zobacz także

Według prognoz opublikowanych w tym tygodniu przez miejscowy Departament Skarbu bezrobocie w Nowej Zelandii z poziomu obecnie około 4 procent może wzrosnąć do prawie 26 procent w najczarniejszym scenariuszu.

Simon Bridges, lider opozycji i Partii Narodowej Nowej Zelandii, również zapowiedział, że obniży swoją pensję o 20 proc.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do tej pory w Nowej Zelandii zanotowano 1072 przypadki zarażenia koronawirusem, z czego 9 zmarło (stan na 14 kwietnia).

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP