Zamknij

Resort rolnictwa piętnuje polskie firmy za import mleka

24.04.2020 13:01
Covid-19. Resort rolnictwa piętnuje polskie firmy za import mleka
fot. Couleur/pixnio.com (PD)

Ministerstwo Rolnictwa krytykuje firmy, które importują do Polski mleko zamiast kupować je od rodzimych producentów. Tymczasem ceny skupu miejscowego mleka wciąż spadają.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Resort rolnictwa opublikowało na swojej stronie internetowej listę podmiotów importujących mleko w pierwszym kwartale 2020 roku.

Na liście znajduje się 15 podmiotów. W pierwszym kwartale tego roku mleko było sprowadzane z Litwy, Niemiec, Holandii, Słowacji i Czech. W sumie do mleczarni trafiło 14,5 tys. litrów z zagranicy.

Zobacz także

Najwięcej surowca zakupiła Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku. Chodzi o ponad 5,6 tys. litrów mleka z Litwy.

"Spadają ceny skupu"

Tymczasem ceny skupu mleka spadają i są kłopoty z jego sprzedażą.

"W trudnych dniach epidemii Polacy wykazują się odpowiedzialnymi postawami (...) niepokojące ruchy widać na rynku mleka. Spadają ceny skupu, ale w sklepach tego nie widać. Gorzej, bo niektóre z zakładów tej branży zamiast kupować od polskich rolników, którzy zapewniają nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe, sprowadzają surowiec z zagranicy" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Zobacz także

Resort zaznacza, że w warunkach jednolitego rynku nie ma tu oczywiście złamania prawa, ale kwestia patriotyzmu gospodarczego tych podmiotów budzi wątpliwości.

"Działając w interesie tych wszystkich, którym na sercu leży wspieranie polskiej gospodarki publikujemy listę zakładów sprowadzających mleko i jego przetwory z zagranicy, ograniczając tym samym zakupy od polskich rolników" - wskazało Ministerstwo Rolnictwa.

RadioZET.pl/PAP