Zamknij

Rękawiczki obowiązkowe w sklepach. Handlowcy i klienci mają problem

01.04.2020 08:07
Covid-19. Rękawiczki jednorazowe obowiązkowo w sklepie. Skąd je wziąć?
fot. Anna Fedorova_it/Shutterstock (ilustracyjne)

Sklepy mają obowiązek zapewnić klientom rękawiczki jednorazowe - to jedno z nowych obostrzeń rządowych podczas stanu epidemii. Jednak handlowcy i konsumenci mają ten sam problem - środki ochrony osobistej są praktycznie niedostępne na rynku. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Nowe regulacje dotyczące stanu epidemii rząd ogłosił we wtorek.

Zgodnie z nimi, od 2 kwietnia 2020 roku sklepy mają obowiązek zapewnienia dla klientów jednorazowych rękawiczek. "Zalecamy, żeby również klient we własnym zakresie miał ze sobą rękawiczki" - napisano na stronie Gov.pl. 

Noszenie rękawiczek w miejscach publicznych zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem. Jednak od kilku tygodni na rynku są ogromnie niedobory produktów ochrony osobistej, jak maseczki czy rękawiczki jednorazowe.

Zobacz także

- Z punktu widzenia sklepów i sieci handlowych największym wyzwaniem będzie zapewnienie klientom środków dezynfekcyjnych i rękawiczek jednorazowych - ocenił Maciej Ptaszyński, wiceprezes zarządu Polskiej Izby Handlu, w rozmowie z portalem Money.pl.

Niektóre sieci już teraz zapewniają swoim klientom rękawiczki. Natomiast nie wszystkie sieci w tej chwili nimi dysponują. Klienci też nie zawsze są w nie zaopatrzeni przychodząc do sklepu

Maciej Ptaszyński

Jeszcze w dniu ogłoszenia nowych regulacji, w sklepach i marketach klienci wykupywali różnego rodzaju rękawiczki - przede wszystkim jednorazowego użytku.

Kupowałeś/kupowałaś w ostatnich dniach maseczki, rękawiczki lub inne środki ochrony osobistej? Wyślij nam paragon na adres mailowy: online@eurozet.pl.

Paragon

Już wcześniej część sklepów i sieci handlowych nakładały na klientów obowiązek robienia zakupów w jednorazowych rękawiczkach, które zazwyczaj były udostępniane przed wejściem do sklepu. 

Jak zdjąć rękawiczki jednorazowe?

Kilka dni temu resort zdrowia ostrzegał, że samo założenie rękawiczki może nie uchronić nas przed zakażeniem, jeśli je nieodpowiednio ściągniemy. Jak zrobić to prawidłowo?

Zdejmując rękawiczki, należy złapać jedną za brzeg i wywrócić ją wewnętrzną stroną na wierzch. Zdjętą rękawiczkę chwyć ręką w rękawiczce i identycznie zdejmij drugą.

Zobacz także

W ten sposób pierwsza rękawiczka znajdzie się wewnątrz drugiej. Zdjęte rękawiczki wyrzuć do zamkniętego kosza i dokładnie umyj ręce wodą z mydłem lub detergentem zawierającym minimum 60-procentowy alkohol.

Po powrocie z zakupów trzeba umyć warzywa i owoce, zdjąć folię i opakowania z jedzenia i je wyrzuć. Należy umyć też ręce.

RadioZET.pl/Money.pl