Zamknij

Koronawirus. Prezerwatywy znikną ze sklepów?

29.03.2020 11:29
Covid-19. Prezerwatywy znikną ze sklepów?
fot. fongbeerredhot/Shutterstock (ilustracyjne)

Będą braki w zapasie prezerwatyw? Ostrzega przed tym największy producent tych produktów na świecie. Pandemia koronawirusa zmusiła go do zaprzestania produkcji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podała agencja Reutera, malezyjska firma Karex Bhd produkuje 20 procent prezerwatyw na świecie.

Od ponad tygodnia nie wyprodukowała jednak ani jednej w swoich trzech fabrykach w Malezji z powodu wprowadzonych przez rząd środków zapobiegawczych, które mają na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Koronawirus a seks: czy SARS-CoV-2 przenosi się drogą płciową?

Oznacza to, że nie powstało ok. 100 mln prezerwatyw, które byłyby sprzedawane na całym świecie przez znane marki, dostarczane do państwowych systemów opieki zdrowotnej czy dystrybuowane przez programy pomocowe, takie jak Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych.

Firma otrzymała w piątek zezwolenie na wznowienie produkcji, ale tylko z połową pracowników.

Dyrektor generalny firmy Goh Miah Kiat powiedział agencji Reutera, że uruchomienie fabryk zajmie dużo czasu, a zaspokojenie popytu z połową siły roboczej nie będzie łatwe. Dodał, że dojdzie do "światowego niedoboru prezerwatyw, co będzie przerażające".

Prezerwatywy stosuje się od wieków. Co trzeba o nich wiedzieć?

Obawiam się, że w przypadku wielu programów humanitarnych w Afryce niedobór nie będzie trwał dwa tygodnie lub miesiąc. Niedobór ten może trwać miesiące

Goh Miah Kiat

Malezja jest najciężej dotkniętym Covid-19 krajem w Azji Południowo-Wschodniej. Potwierdzono tam 2161 przypadków zakażenia koronawirusem, a 26 osób zmarło w wyniku epidemii. 

RadioZET.pl/PAP