Zamknij

Koronawirus. "Rz": ponad milion osób może stracić pracę

24.03.2020 09:46
Covid-19. Ponad milion Polaków może stracić pracę
fot. Arts Illustrated Studios/Shutterstock (ilustracyjne)

Ponad milion osób może stracić pracę, jeśli państwo nie pomoże firmom - wynika z szacunków Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), do których dotarł dziennik "Rzeczpospolita".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, który spowodował wprowadzenie w Polsce stanu epidemii, mocno nadszarpnął rynkiem pracy.

Według "Rz" epidemia koronawirusa grozi katastrofą w wielu polskich firmach.

Zobacz także

Według szacunków Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), do których dotarła gazeta, pracę może stracić od 320 do 480 tys. osób w optymistycznym wariancie obniżenia tegorocznego wzrostu PKB do 1 proc. oraz od 1,12 mln do 1,28 mln osób w wariancie pesymistycznym, gdyby PKB odnotował 5-proc. spadek.

- Takie wartości zobaczymy w statystykach, jeśli nie znajdą się nadzwyczajne środki zaradcze – komentował Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG, w rozmowie z "Rz".

Firmy już obcinają kadry

W branżach najbardziej narażonych na skutki epidemii cięcia miejsc pracy już się zaczęły.

Zobacz także

- Dziś zacząłem wręczać wypowiedzenia. Zostawiam tylko pracowników biurowych, którzy pomogą mi później wznowić biznes – powiedział w rozmowie z dziennikiem właściciel małopolskiej firmy zajmującej się transportem pasażerskim i biznesowym. Od pewnego czasu przyjmuje ona już tylko anulacje wcześniejszych zleceń. Pozbędzie się 30 osób, w tym wszystkich kierowców.

Według gazety, w dramatycznej sytuacji znalazł się zatrudniający 120 tys. osób sektor hoteli.

- W ciągu sześciu miesięcy branża potrzebuje od 4,3 do 4,5 miliardów złotych, żeby przetrwać – komentował Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, w rozmowie z gazetą.

Już przed tygodniem właściciele hoteli zaczęli wysyłać pracowników na bezpłatne urlopy. Zwolnieniami zagrożona jest branża turystyczna, gdzie pracuje ok. 700 tys. osób. - Wciąż trudno ocenić sytuację, która zmienia się z dnia na dzień – wskazał Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki, cytowany przez "Rz".

Jak dodano, epidemia może zrujnować zatrudniający ponad 300 tys. osób polski przemysł motoryzacyjny. Sektor jest uzależniony od zamówień z zagranicznych fabryk aut, które wstrzymały produkcję. 

"Rz" podkreślił, że kryzys pogłębia się również w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi odbierają 27 proc. polskiego eksportu. Jak alarmował monachijski ifo Institute, epidemia może kosztować ten kraj od 255 do nawet 729 mld euro.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita