Zamknij

Rząd szykuje pomoc dla firm. Emilewicz o nowej odsłonie tarczy

21.04.2020 11:06
Covid-19. Pomoc dla firm. Emilewicz: będą kolejne nowelizacje
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

- Kolejne odsłony tarczy antykryzysowej są opracowywane z przedsiębiorcami. Do piątku przedstawimy rządowe propozycje kolejnych rozwiązań – mówiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Podczas wspólnej konferencji z premierem Morawieckim minister Jadwiga Emilewicz podsumowała działanie tarczy antykryzysowej od 1 kwietnia 2020.

O wsparcie w ramach rządowej tarczy przedsiębiorcy i pracownicy złożyli 1,5 miliona wniosków. Jak mówiła minister Emilewicz, będą kolejne nowelizacje projektu. Oto elementy, które znajdą się w rozwiązaniach, które rząd zaprezentuje końcem tygodnia.

270 mln złotych ma trafi na fundusz dopłat do Banku Gospodarstwa Krajowego. Według zapowiedzi minister rozwoju, celem funduszu jest wsparcie przedsiębiorców tracących zdolność do spłaty w terminie wymaganych zobowiązań w wyniku rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa.

- Mając możliwości korzystania z szerokiej gamy kredytów, które już uruchomiono od początku tego roku i które za chwilę uruchomi Polski Fundusz Rozwoju, dodatkowo uzyskają jeszcze wsparcie do odsetek. Fundusz ten w tym roku planuje przeznaczyć na ten cel ponad 270 mln zł. Podobna kwota trafi na rynek także w przyszłym roku. Banki komercyjne będą udzielać kredytów, a do odsetek dopłaci BGK z pieniędzy z budżetu państwa - zapowiedziała wicepremier.

Zobacz także

Będą też zmiany w zakresie prawa zamówień publicznych.

Zmiany w umowach nie powinny obciążać wykonawców. Chcemy zadbać o ich płynność finansową

– mówiła Emilewicz

Nowa odsłona tarczy antykryzysowej przewiduje też wsparcie dla samorządów.  – Luzujemy regułę wydatkową – mówiła Emilewicz. Rząd pracuje nad projektem wsparcia budżetów samorządów, które odnotowują mniejsze wpływy z podatków. Co druga złotówka z tytułu zarządzania nieruchomościami Skarbu Państwa trafi do samorządów.

RadioZET.pl/PAP