Zamknij

Polacy masowo zaczęli wypłacać gotówkę. Potwierdziły to dane NBP

17.04.2020 11:46
Covid-19. Polacy masowo zaczęli wypłacać gotówkę
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Polacy masowo ruszyli do bankomatów i oddziałów banków, aby wypłacić pieniądze. Według danych Narodowego Banku Polskiego (NBP), w pierwszym kwartale 2020 roku w obrocie była gotówka o wartości większej ponad 30 mld zł.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa spowodowała, że wielu Polaków zaczęło się martwić o swoje finanse.

Sanepid i inne instytucje odpowiedzialne za walkę z epidemia apelowały do Polaków, aby zrezygnowali z używania gotówki. Mimo to - jak pokazują dane NBP - w obliczu zagrożenia koronawirusem rozpoczęła się masowe wypłacanie gotówki. 

Zobacz także

Polacy masowo wypłacili pieniądze z kont

Jak podał portal Business Insider Polska, w pierwszym kwartale 2020 roku (styczeń-marzec) wartość banknotów dostępna w obiegu wzrosła o 30,6 mld zł w porównaniu do trzech ostatnich miesięcy 2019 roku.

Wówczas był to wzrost na poziomie 4,9 mld zł. Portal podkreślił, że najnowsze dane to absolutny rekord - takich wyników nie zanotowano od 13 lat, kiedy NBP publikuje dane o wzroście wartości gotówki w obrocie.

Warto podkreślić, że w okresie od stycznia do lutego wartość wypłaconych banknotów wzrosła o 2,2 mld zł. To dowodzi, że prawdziwy szturm na bankomaty i oddziały banków rozpoczął się w marcu, kiedy wybuchła w Polsce epidemia koronawirusa i wprowadzono szereg obostrzeń w gospodarce.

Według Business Insider Polska, łączna wartość wszystkich depozytów w bankach wynosiła ponad 1 bilion 340 miliardów złotych  na koniec lutego 2020 roku. Dlatego wypłata ponad 30 mld zł nie powinna wywrócić do góry nogami stabilności polskiego systemu bankowego.

Zobacz także

Klienci banków powinni spać spokojnie, ponieważ w przypadku upadłości ich rachunki są zabezpieczone do kwoty 100 tys, euro z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ponadto, jak pokazał przykład Getin Banku w 2018 roku, NBP może w sytuacji ratunkowej dokapitalizować banki w sumy konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo rachunków klientów.

Ponadto Paweł Borys - szef Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) podkreślił, że "polski sektor bankowy należy do jednego z najsilniejszych na świecie".

Ma wysoką płynności oraz kapitały na poziomie, którym może pozazdrościć nam większość krajów Europy. Nasze oszczędności są tam bezpieczne i gwarantowane przez państwo

Paweł Borys

Zobacz także

RadioZET.pl/Business Insider Polska