Zamknij

Koronawirus. Listonosz nie przyjdzie do osób w kwarantannie

24.03.2020 14:33
Covid-19. Poczta Polska nie dostarczy listów do osób w kwarantannie
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Jesteś objęty kwarantanną? Listonosz nie zapuka do twoich drzwi. Poczta Polska poinformowała o wstrzymaniu doręczania korespondencji pod adresy osób objęte nadzorem. Co się stanie z ich przesyłkami i listami?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Kwarantanną, według danych resortu zdrowia, objętych jest ponad 55 tys. osób (dane na popołudnie 24 marca). Te osoby nie mogą opuszczać wskazanego adresu - nawet na zakupy czy spacer z psem. Do całej listy restrykcji dołączono ograniczenia wprowadzone przez Pocztę Polską.

Zobacz także

Listonosz nie przyjdzie do osoby w kwarantannie

- Do czasu zakończenia okresu izolacji korespondencja kierowana pod adresy objęte kwarantanną będzie przechowywana w placówkach pocztowych, bez próby doręczenia. Rozwiązanie to oznacza wyjątkowe wstrzymanie biegu terminu awizacji w okresie przechowania. Podjęcie próby doręczenia przesyłki nastąpi dopiero po zakończeniu kwarantanny przez adresata - przekazała Justyna Siwek, rzeczniczka Poczty Polskiej.

Siwek wyjaśniła, że osoby objęte kwarantanną nie muszą tego faktu zgłaszać Poczcie Polskiej. Spółka otrzymuje ich adresy na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Polski stanu epidemii.

Zobacz także

Przedstawicielka Poczty zapewniła, że wprowadzono też szczególne procedury dotyczące wypłat rent i emerytur dla osób w kwarantannie.

Emerytury są komisyjnie przygotowane do wypłaty w placówce pocztowej i wkładane do tzw. bezpiecznych kopert, które następnie są doręczane pod wskazany adres przy zastosowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa

Justyna Siwek

Poczta przypomniała, że jej klienci mogą skorzystać np. z możliwości przechowania przesyłki do czterech tygodni od pierwszej próby doręczenia.

Standardowo przesyłki pozostają w placówkach maksymalnie 14 dni. Jeżeli chce się skorzystać z takiej usługi, odpowiedni formularz można złożyć przez stronę internetową Poczty.

Poczta Polska dostarcza też przesyłki bezpośrednio do skrzynki oddawczej. Spółka umożliwia również przekierowanie przesyłki pod wskazany adres.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP