Zamknij

Koronawirus. Będzie nowy płyn do dezynfekcji z Orlenu

27.03.2020 14:52
Covid-19. Płyn do dezynfekcji powierzchni z Orlenu
fot. Orlen/Twitter

Koncern Orlen zapowiedział nowy płyn do dezynfekcji. Na początku kwietnia ma rozpocząć się produkcja płynu do czyszczenia powierzchni, który ma pomóc w walce z epidemią koronawirusa. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Płyn do dezynfekcji rąk, którego produkcje w połowie marca rozpoczął koncern Orlen, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem klientów. Prezes koncernu Daniel Obajtek zapowiedział produkcję nowego płynu, który ma pomóc w walce z epidemią.

Zobacz także

Zwiększamy bezpieczeństwo sanitarne kraju! Na początku kwietnia w naszym zakładzie w Trzebini (woj. małopolskie - przyp. red.) ruszy produkcja płynu do dezynfekcji powierzchni o właściwościach biobójczych (...) W pierwszym etapie wyprodukujemy do 3 mln l/mies. Płyn trafi do sprzedaży hurtowej i instytucji publicznych

Daniel Obajtek

Nowy płyn do dezynfekcji z Orlenu

Zakład w Trzebini należy do Orlen Południe, spółki zależnej PKN Orlen.

Powstają tam m.in. biopaliwa i biokomponenty, parafiny, a także rozpuszczalniki używane m.in. do otrzymywania roztworów w wielu procesach przemysłowych. Według płockiego koncernu, infrastruktura zakładu w Trzebini pozwoli na szybkie dostosowanie do wytwarzania nowego produktu - płynu do dezynfekcji.

Jak poinformował w piątek PKN Orlen, do produkcji płynu do dezynfekcji powierzchni wykorzystana zostanie infrastruktura spółki Orlen Południe w obszarze biodiesla.

"W tym celu przystosowane zostaną również nowe miejsca rozładunkowo-załadunkowe i linia do nalewu produktu" - zaznaczył płocki koncern.

Dodał, iż nowy płyn - do dezynfekcji powierzchni, będzie produkowany w Trzebini na zlecenie innej jego spółki zależnej - Orlen Oil, która w swym zakładzie w Jedliczu wytwarza od 12 marca płyn do dezynfekcji rąk; w ostatnim czasie zapowiedziano zwiększenie tam produkcji.

Zobacz także

Większa produkcja płynu z Jedlicza

Prezes PKN Orlen zapewnił, iż "w ramach Grupy Orlen wykorzystywane są wszystkie możliwości, aby aktywnie włączyć się w walkę z epidemią koronawirusa w Polsce".

Dlatego nie tylko podwajamy produkcję płynu do dezynfekcji rąk, ale też dostarczymy na rynek kolejny produkt, tym razem do dezynfekcji powierzchni. W trudnej sytuacji jeszcze uważniej wsłuchujemy się w potrzeby społeczne i niezwłocznie reagujemy. Jest to możliwe dzięki bieżącej wymianie informacji i ścisłej współpracy ze stroną rządową

Daniel Obajtek

Jak przypomniał PKN Orlen, zakład Orlen Oil na co dzień zajmuje się produkcją płynów do spryskiwaczy, płynów chłodniczych, smarów oraz olejów przemysłowych. Koncern zaznaczył, iż w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce dokonano szybkiego przestawienia linii produkcyjnej tak, aby spółka z Jedlicz mogła rozpocząć wytwarzanie płynu do dezynfekcji rąk.

Informując ostatnio o zwiększeniu w Orlen Oil produkcji płynu do dezynfekcji rąk, PKN Orlen zapowiedział, że w marcu będzie to 2,5 mln litrów, natomiast w kwietniu do Agencji Rezerw Materiałowych, innych instytucji i klientów indywidualnych trafi ok. 5 mln litrów produktu.

Zobacz także

Zapewniając o większej ilości płynu do dezynfekcji rąk, koncern zaznaczył, iż jest to możliwe dzięki uruchomieniu drugiego zbiornika na ten produkt o pojemności 350 metrów sześc. w zakładzie w Jedliczu - dzięki niemu produkcja i konfekcjonowanie płynu ma odbywać się w trybie ciągłym z wydajnością ok. 1,2 mln litrów na tydzień.

Z kolei wspominając w czwartek o profilu produkcyjnym spółki Orlen Południe w Trzebini, gdzie powstawać będzie płyn do dezynfekcji powierzchni, PKN Orlen zwrócił uwagę, że w ostatnich latach rozpoczął się tam proces przekształcania zakładu w nowoczesną biorafinerię.

RadioZET.pl/PAP