Zamknij

Agencja Moodys: PKB Polski spadnie o 2 proc. w 2020 roku

16.04.2020 12:46
Covid-19. PKB Polski spadnie o 2 proc. - agencja Moodys
fot. Bartlomiej Magierowski/East News (ilustracyjne)

O 2 proc. spadnie PKB Polski w 2020 roku - prognozuje agencja Moody's. Zdaniem jej analityków jednak w przyszłym roku polska gospodarka wzrośnie o 3,4 proc. Moody's widzi małe szanse na podwyżkę ratingu Polski z uwagi na gospodarcze skutki koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W najnowszej prognozie Moody's przewidywał deficyt sektora finansów publicznych (gg) Polski w 2020 roku na 6,8 proc. PKB, a na 2021 r. - 2,9 proc.

Agencja ocenił, że szok związany z kryzysem z powodu epidemii koronawirusa osłabi gospodarkę i wskaźniki fiskalne jedynie tymczasowo.

Zobacz także

Raiting Polski nie wzrośnie

Zaznacza przy tym, że ryzyka dla prognoz są wysokie, z uwagi na podwyższoną niepewność związaną z szybkością i skalą rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

W obliczu skutków koronawirusa agencja uważa, że podwyżka ratingu jest mało prawdopodobna.

Zobacz także

Choć jest to mało prawdopodobne w obliczu gospodarczych i fiskalnych implikacji pojawienia się koronawirusa, rating Polski mógłby znaleźć się pod presją na podwyżkę, jeżeli pokryzysowa konsolidacja fiskalna skutkowałaby znaczącym spadkiem strukturalnego deficytu budżetowego lub jeżeli odwrócone zostałyby działania, które osłabiły ramy instytucjonalne kraju. Reformy strukturalne, wspierające wzrost potencjalny w średnim terminie również byłyby pozytywne dla oceny kredytowej

Agencja Moody's

Zdaniem analityków negatywną presję na rating A2 wywierałoby natomiast znaczące pogorszenie się pozycji fiskalnej lub perspektywa niższego, bardziej zmiennego wzrostu, na przykład w konsekwencji szoku dla klimatu inwestycyjnego.

Zobacz także

Z kolei bank Goldman Sachs na początku kwietnia skorygował tegoroczną prognozę dla PKB Polski. Według niego PKB naszego kraju spadnie o 3,5 proc. w 2020 r., jednak w przyszłym roku nastąpi odbicie gospodarcze.

RadioZET.pl/PAP