Zamknij

Do kiedy można przekazać 1 procent PIT? Jest odpowiedź resortu

03.04.2020 14:27
Covid-19. PIT - terminy. Do kiedy 1 procent
fot. Mariusz Grzelak/REPORTER/East News

W związku z epidemią koronawirusa i trudnościami firm i podatników, termin składania rocznych deklaracji został przesunięty na koniec maja. Co z przekazaniem 1 procenta PIT organizacjom dobroczynnym?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Nie do 30 kwietnia, a do 31 maja podatnicy będą mogli złożyć zeznania podatkowe. Resort finansów zadeklarował też, że zmieni przepisy tak, by 1 procent na organizacje pożytku publicznego trafił do beneficjentów także przy późniejszym złożeniu deklaracji.

Będzie przepis, który umożliwi przekazywanie 1 proc. podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego, także gdy deklaracja zostanie złożona w maju 

poinformował na Twitterze rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek

PAP powołuje się na artykuł organizacji pozarządowych portalu ngo.pl, które zwróciły uwagę na problematyczną zmianę terminów. Jak wyjaśniono, resort finansów umożliwia osobom fizycznym złożenie zeznania podatkowego o miesiąc później, ale tylko w taki sposób, że złożenie go między 30 kwietnia a 31 maja będzie traktowane jako złożenie tzw. czynnego żalu.

Zobacz także

Rząd nie zmienił jednak tych przepisów, które dotyczą organizacji pozarządowych. Zapis w ustawie o PIT nadal przewiduje, że naczelnik urzędu skarbowego przekazuje 1 proc. tylko jeśli podatnik złożył zeznane w ustawowym terminie 30 kwietnia (lub do końca maja korektę takiego zeznania).

Jak czytamy w artykule "może się więc okazać, że organizacje pożytku publicznego stracą dużą część wpłat z 1 procenta, bo podatnicy będą masowo korzystać z odroczenia terminu, choć przepisy go de facto nie zmieniają, a jedynie pozwalają automatycznie potraktować każde zeznanie złożone między 1 a 31 maja jako złożone po terminie z czynnym żalem".

Zobacz także

Resort potwierdził, że dostrzega problem i odpowiednio zmieni przepisy by 1 procent podatku dotarł do potrzebujących.

WAŻNE

Twój 1 procent może wiele zmienić! Wypełniając w zeznaniu podatkowym te kilka pól więcej pomagasz! Wystarczy, że wpiszesz KRS Fundacji Radia Zet 0000127204

RadioZET.pl/PAP