Zamknij

Tak ma wyglądać bezpieczny powrót do pracy. Są zalecenia dla firm

07.05.2020 14:46
Covid-19. PIP. Zalecenia dla pracodawców i pracowników
fot. Deliris/shutterstock (ilustracyjne)

Państwowa Inspekcja Pracy w komunikacie adresowanym do przedsiębiorców i pracodawców wskazała, że zbliża się czas całkowitego odmrażania gospodarki i powrotu do zakładów pracy.

Odmrażanie gospodarki ruszyło. Mimo stopniowego zdejmowania restrykcji, pracownicy i przedsiębiorcy muszą jednak zachować ostrożność i zadbać o odpowiednią organizację pracy.

Jak kontynuować pracę w biurach i fabrykach, by zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby Covid-19? Oto zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy.

Koronawirus a powrót do pracy. Oto zalecenia dla firm

„Podobnie jak w normalnych warunkach pracy, także w czasie obowiązywania ograniczeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa identyfikacja zagrożeń fizycznych, biologicznych, chemicznych, a także psychospołecznych oraz prawidłowo przeprowadzona ocena ryzyka w środowisku pracy to punkt wyjściowy w zarządzaniu bezpieczeństwem i higieną pracy” – czytamy w komunikacie PIP

PIP zaleca, by jeśli to możliwe, zwiększyć udział pracy zdalnej. Jeśli konieczna jest obecność pracowników w miejscu pracy, należy wdrożyć odpowiednie środki techniczne, organizacyjne, środki ochrony osobistej i działania przeciwepidemiczne.

Zobacz także

  • Środki techniczne to, jak tłumaczy PIP, np. obudowy pleksiglasowe czy oddzielanie stanowisk pracy przegrodami. PIP zaleca też, by pozbyć się np. roślin doniczkowych z biura. Konieczne jest zapewnienie pracownikom takich warunków, by co mogli pracować w odległości minimum 1,5 metra od siebie. Na liście zaleceń znalazła się też konieczność dbania o sprawną i wydajną wentylację pomieszczeń pracy.

Zobacz także

  • Do środków organizacyjnych PIP zalicza m.in. zmianowość na stanowiskach pracy, zwiększenie czasu trwania i ilości przerw w pracy czy kierowanie tylko wykwalifikowanych pracowników do wykonania określonej pracy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

  • Środki ochrony osobistej to maseczki czy przyłbice. Niezbędne są też środki behawioralne, które PIP definiuje jako obserwacje przestrzegania reguł i wytycznych kierownictwa i nadzór nad pracownikami.

Zobacz także

  • Działania przeciwepidemiczne to m.in zapewnienie środków do dezynfekcji rąk i elementów środowiska pracy – blatów, klamek, poręczy, wyposażenia technicznego np. wspólne drukarki i kopiarki. To także zwiększenie częstotliwości sprzątania pomieszczeń pracy, a przede wszystkim pomieszczeń higieniczno – sanitarnych i przypominanie o zasadach higieny.

PIP przypomina, że przed wznowieniem pracy przez pracowników należy poinformować ich o wprowadzanych zmianach oraz przekazać im nowe procedury i w razie potrzeby, zapewnić szkolenie, np. z właściwego korzystania ze środków ochrony indywidualnej.

Wszystkie zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy dostępne są tutaj>>>

RadioZET.pl/PIP