Zamknij

Sprzedawcy i specjaliści IT. Kogo szukają firmy w czasie epidemii?

15.04.2020 13:00
Covid-19. Oferty pracy. Pracodawcy poszukują sprzedawców
fot. Shutterstock/Dziurek (ilustracyjne)

Sprzedawcy, specjaliści IT i pracownicy fizyczni. O tych pracowników w dobie koronawirusa nadal zabiegają pracodawcy – wynika z analizy serwisu Pracuj.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Masowe zwolnienia, cięcia wynagrodzeń i wzrost bezrobocia. Koronawirus spowodował trzęsienie ziemi na rynku pracy odcinając przedsiębiorców i pracowników od źródła dochodów. Są jednak zawody, które w tym szczególnym czasie nadal są pożądane a ofert pracy przybywa.

Eksperci z portalu Pracuj.pl prześledzili ogłoszenia o pracę publikowane w serwisie. Na ich podstawie wywnioskowali, jakich pracowników poszukują firmy w obliczu pandemii. Efekt? Sprzedawcy, informatycy, specjaliści ds. finansów i pracownicy fizyczni nie powinni martwić się o pracę.

Zobacz także

To właśnie do tych grup adresowane były ogłoszenia o pracę w dniach od 16 marca do 14 kwietnia.

Z danych Pracuj.pl wynika, że w tym okresie co piąte ogłoszenie o pracę dotyczyło sprzedawców.

Zobacz także

19 procent wszystkich ogłoszeń adresowane było do sprzedawców. W analizie serwis zaznacza, że w handlu odnotowano dwie tendencje, które wpłynęły na rynek pracy. Chodzi o większy popyt na sprzedawców sklepów spożywczych i jednocześnie trudną sytuację handlowców w galeriach, które zostały zamknięte.

„W efekcie była to najczęściej poszukiwana grupa, ale w porównaniu z całym 2019 rokiem – gdy dotyczyło jej 30 procent ogłoszeń - jej udział był wyraźnie niższy” – czytamy w analizie.

Zobacz także

17 procent ofert adresowanych było do specjalistów IT. To druga najczęściej poszukiwana grupę kandydatów w analizowanym czasie. Odnotowano z kolei spadek zainteresowania specjalistami ds. obsługi klienta. Co istotne, blisko połowa pracodawców oferowała wówczas zdalną rekrutację.

W połowie kwietnia na Pracuj.pl znajdowało się nadal blisko 37 000 aktywnych ofert pracy z całej Polski, w tym blisko połowa dotyczyła rekrutacji prowadzonych w pełni zdalnie. Liczba takich ogłoszeń stale rośnie 

– podsumowuje Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl

RadioZET.pl/Pracuj.pl