Zamknij

Roczne wakacje kredytowe? ZBP: to byłaby katastrofa dla banków

25.03.2020 10:28
Covid-19. Odroczenie spłaty kredytu a kondycja banków
fot. Shutterstock/muchomoros (ilustracyjne)

Bankowcy komentują pomysł Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie rocznych wakacji kredytowych. Ich zdaniem, takie rozwiązanie zrujnuje system bankowy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zawieszenie spłaty kredytów konsumenckich i hipotecznych nawet na rok i  obniżenie limitu kosztów pozaodsetkowych - z taką propozycją wyszedł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w ramach tarczy antykryzysowej. Taki pomysł wywołał poruszenie w branży bankowej.

- To mogłoby oznaczać koniec branży pożyczkowej i katastrofę systemu bankowego - twierdzą Związek Banków Polskich i Związek Przedsiębiorstw Finansowych.

Zobacz także

Jak czytamy w serwisie Money.pl, UOKiK chciał reagować na negatywne skutki koronawirusa, ale jednocześnie propozycja urzędu mogłaby doprowadzić do załamania w bankach i firmach pożyczkowych. A przynajmniej tak twierdzą przedstawiciele obu branż.

- Banki ze spłat jednych kredytów udzielają kolejnych. Roczna przerwa oznaczałaby zastopowanie finansowania całej gospodarki i katastrofę ekonomiczną. Chodzi o to, żebyśmy przyszli z ulgą dla konsumentów i przedsiębiorców, na co pozwolą wakacje kredytowe na 3-6 miesięcy, a nie niszczyli system bankowy - komentuje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP dla money.pl.

Zobacz także

Wskazał, że żaden system bankowy na świecie nie wytrzymałby takiej przerwy w kredytowaniu. Serwis zaznacza, że pomysł UOKiK przyniesie załamanie w branży pożyczek „chwilówek”. Związek Przedsiębiorstw Finansowych uważa propozycje UOKiK za "całkowicie niezasadne, wysoce szkodliwe i w praktyce likwidujące część podmiotów rynku finansowego".

Jak ocenia, wdrożenie tych propozycji w ostateczności wiązałoby się nawet z falą zwolnień w sektorze bankowym i pożyczkowym i z ogromnymi stratami finansowymi.

Zobacz także

Do tej pory, dzięki inicjatywie prezydenta Andrzeja Dudy, sektor bankowy zdecydował się na 3-miesięczne zawieszenie spłaty kredytów po wcześniejszym złożeniu wniosku. Firmy mogą liczyć nawet na 6-miesięczne odroczenie spłaty długu bankowego.

RadioZET.pl/PAP/Money.pl