Zamknij

Odroczenie składek na ZUS. Jest nowy wniosek dla przedsiębiorców

24.03.2020 08:52
Covid-19. Odroczenie składek na ZUS. Jest nowy wniosek
fot. Shutterstock/ASkwarczynski (ilustracyjne)

Zamiast kilkustronicowego dokumentu z dziesiątkami pól do wypełnienia przedsiębiorcy uzupełnią jedną stronę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił nowy wniosek o odroczenie składek.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku – poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS.

Poprzedni wniosek udostępniony przez zakład był dla przedsiębiorców niezrozumiały i zbyt obszerny. Potwierdził to w swoim apelu Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, który chciał uproszczenia tego dokumentu.

Zobacz także

ZUS tłumaczył wówczas obszerność wniosku wymogami unijnymi. Dziś prezes zakłady prof. Gertruda Uścińska informuje o jego uproszczeniu.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, po uzgodnieniu z Komisją Europejską, że odroczenie o trzy miesiące składek oraz zawieszenie realizacji umowy zawartej z ZUS nie stanowią pomocy publicznej. W tej sytuacji ZUS opracował i udostępnił uproszczony wniosek dla przedsiębiorców 

– podkreśliła prof. Uścińska

Z odroczenia składek może skorzystać każdy przedsiębiorca, niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości.

Jakich danych potrzebujemy by wypełnić wniosek?

Uproszczony wniosek uwzględnia podstawowe dane. Należy wskazać m.in. NIP, REGON lub PESEL. Jak wyjaśnia prezes ZUS, należy krótko umotywować taki wniosek i opisać, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową wnioskodawcy, że nie ma możliwości opłacenia w terminie należności.

NOWY WNIOSEK O ODROCZENIE SKŁADEK ZAŁĄCZAMY PONIŻEJ:

W treści wniosku należy zaznaczyć odpowiednią kratkę, w zależności od tego, o co wnioskujemy, np. odroczenie terminu płatności składek, zawieszenie układu ratalnego, zawieszenie spłaty już posiadanej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia to 3 miesiące.

Zobacz także

Jak przesłać wniosek?

Można zrobić to bez wychodzenia na pocztę za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Ze względu na epidemię koronawirusa – to najbardziej rekomendowana opcja. Można jednak udać się na pocztę lub zostawić wniosek w skrzynce w placówce ZUS.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP