Zamknij

Koronawirus. Coraz więcej wniosków o odroczenie składek na ZUS

29.03.2020 10:50
Covid-19. Odroczenie składek ZUS. Ile złożono wniosków?
fot. whitelook/Shutterstock (ilustracyjne)

Dotychczas wpłynęło 18,4 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek - podał w niedzielę Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Możliwość odroczenia oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych mają pomóc przedsiębiorcom i pracownikom w walce ze stukami epidemii koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

ZUS przypominał, że przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami.

Odroczenie składek na ZUS. Dla kogo?

- Jest to jednostronicowy dokument, w którym przedsiębiorca wskazuje, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności - wyjaśniła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zobacz także

Każdy z przedsiębiorców powinien się zastanowić, z jakiej pomocy chce skorzystać. Możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Mam tu na myśli tak zwaną tarczę antykryzysową. Da ona jeszcze większe możliwości, między innymi chodzi o zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego przedsiębiorcy zwolnieni będą z opłaty prolongacyjnej. Poczekajmy jednak na ostateczny kształt ustawy

Prof. Gertruda Uścińska

Uproszczony wniosek m.in. o odroczenie terminu płatności może być złożony poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych, może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oraz stosowania sankcji.

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

W poniedziałek Senat ma zająć się ustawami, które składają się na tzw. tarczę antykryzysową. Uchwalona przez Sejm w sobotę rano tarcza antykryzysowa ma m.in. wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa i zniwelować negatywne skutki tej epidemii dla polskiej gospodarki.

Tarcza antykryzysowa zakłada całkowite zwolnienie z płacenia składek na ZUS, ale tylko dla samozatrudnionych oraz mikrofirm zatrudniających do 9 osób. 

Zobacz także

Jakich danych potrzebujemy by wypełnić wniosek?

Uproszczony wniosek uwzględnia podstawowe dane. Należy wskazać m.in. NIP, REGON lub PESEL. Jak wyjaśniła prezes ZUS, należy krótko umotywować taki wniosek i opisać, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową wnioskodawcy, że nie ma możliwości opłacenia w terminie należności.

NOWY WNIOSEK O ODROCZENIE SKŁADEK ZAŁĄCZAMY PONIŻEJ:

W treści wniosku należy zaznaczyć odpowiednią kratkę, w zależności od tego, o co wnioskujemy, np. odroczenie terminu płatności składek, zawieszenie układu ratalnego, zawieszenie spłaty już posiadanej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia to 3 miesiące.

Zobacz także

Jak przesłać wniosek?

Można zrobić to bez wychodzenia na pocztę za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Ze względu na epidemię koronawirusa – to najbardziej rekomendowana opcja. Można jednak udać się na pocztę lub zostawić wniosek w skrzynce w placówce ZUS.

RadioZET.pl/PAP