Zamknij

"Odmrażanie" gospodarki w 4 etapach. Co przedstawił rząd?

17.04.2020 07:55
Covid-19. Odmrażanie gospodarki w Polsce. Etapy i daty
fot. Krystian Maj/KPRM

Rząd przedstawił plan "odmrażania" gospodarki, która w wielu sektorach zatrzymała się z powodu koronawirusa. Najpierw zostaną poluzowane ograniczenia w handlu. Co wydarzy się potem?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa spowodowała wprowadzenie ograniczeń w praktycznie każdej sferze życia oraz dotknęła większość gałęzi gospodarki. 

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zaprezentował czterostopniowy plan, który ma wprowadzić Polaków w "nową normalność". 

Zobacz także

"Odmrażanie" gospodarki. Etapy

W pierwszym etapie od 20 kwietnia więcej osób będzie mogło zrobić zakupy. Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 metrów kwadratowych wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.

Z kolei w sklepach o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych powierzchni. Na przykład - jeśli sklep ma 150 mkw., to jednocześnie może robić w nim zakupy 10 osób.

W drugim etapie planowane jest otwarcie sklepów budowlanych w weekendy oraz hoteli i innych miejsc noclegowych (z ograniczeniami). Na tym stopniu rząd będzie chciał także otworzyć niektóre instytucje kultury, jak biblioteki, muzea i galerie sztuki.

Zobacz także

Trzeci etap to otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek, sklepów w galeriach handlowych (z istotnymi ograniczeniami) i umożliwienie lokalom gastronomicznym działalności stacjonarnej z ograniczeniami. Zostaną również dopuszczone wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności) oraz organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 (po ustalaniu maksymalnej liczba dzieci w sali).

W ostatnim, czwartym etapie, ponownie mają zostać otwarte salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Również teatry i kina wrócą do pracy, ale w nowym reżimie sanitarnym.

Odmrażanie gospodarki
fot. KPRM

Kto zadecyduje o "odmrożeniu" gospodarki?

Luzowanie gospodarki będzie w dużej mierze zależeć od Ministerstwa Zdrowia, które ma przeprowadzać cotygodniową kontrolę zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa.

Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od: przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim), wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych) i realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.

"Oznacza to, że będziemy mogli zarówno przyspieszać wprowadzanie nowych poluzowań, jak i spowalniać zmiany" - podała kancelaria premiera.

Bez względu na tempo wprowadzania kolejnych etapów luzowania gospodarki, nadal obowiązują zasady bezpieczeństwa.

Konieczne jest zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych. Należy także obowiązkowo zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych (niekoniecznie maseczką ochronną).

Zobacz także

RadioZET.pl