Zamknij

Śmieci od osób w kwarantannie są mieszanie z pozostałymi odpadami

30.03.2020 07:36
Covid-19. Śmieci od osób w kwarantannie są mieszanie z pozostałymi odpadami
fot. Deliris/Shutterstock (ilustracyjne)

Koronawirus może stanowić zagrożenie w odpadach, a śmieci odbierane od osób z kwarantanny nie są specjalnie utylizowane - podała "Rzeczpospolita". 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którym do tej pory w Polsce zaraziło się 1862 osoby (w tym 22 zmarły), spowodował umieszczenie dziesiątek tysięcy osób w 14-dniowej kwarantannie. 

Podczas jej trwania, nie można opuszczać miejsca pobytu - nawet na zakupy czy spacer z psem, obserwować swój stan zdrowia oraz być w kontakcie z Sanepidem. 

Zobacz także

Jak podkreśliła "Rzeczpospolita", śmieci od osób w kwarantannie wywozi się z odpadkami od pozostałych ludzi. 

- Tarcza antykryzysowa traktuje śmieci z kwarantanny tak samo jak odpady komunalne. To błąd - podkreślił Leszek Świętalski, ekspert ds. odpadów, w rozmowie z dziennikiem.

Mieliśmy już przykłady, że osoba z kwarantanny zachorowała. Te odpady powinny być traktowane w sposób szczególny. Przykładowo przez określony czas być magazynowane w izolacji, a następnie zostać spalone. Lepiej być bowiem bardziej ostrożnym, niż ponosić później negatywne tego skutki. Tego w tarczy niestety zabrakło

Leszek Świętalski

Jak wyjaśniła gazeta, na podstawie specustawy o tarczy antykryzysowej (uchwalona w sobotę przez Sejm, czeka na rozpatrzenie przez Senat) wojewodowie otrzymają nowe uprawnienia w kwestii gospodarki odpadami. Mogą na przykład zdecydować o połączeniu frakcji śmieci tylko w jedną - zmieszaną.

- Ze względu na zwiększone ryzyko zarażenia się wirusem od osób przebywających na kwarantannie odbiór odpadów powinien być objęty szczególnym trybem - tłumaczył Karol Wójcik, przewodniczący Rady Programowej Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami, cytowany przez "Rz".

Zobacz także

Firma odbierająca powinna być poinformowana, że pod danymi adresami przebywa osoba objęta kwarantanną. Jej odpady powinna odbierać wyznaczona specjalnie do tego celu załoga i śmieciarka

Karol Wójcik

Obawy innych nie podzielał Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. W rozmowie z dziennikiem wskazał, że według zaleceń Sanepidu śmieci od osób z kwarantanny mogą być mieszane z odpadami od reszty osób.  

Pojawił się jednak jeszcze jeden problem dotyczący kwarantanny, mianowicie, jak fizycznie odbierać od ludzi śmieci. Rozwiązaliśmy go w ten sposób, że pracownicy socjalni opiekujący się objętymi kwarantanną zabierają je spod drzwi i wyrzucają do kontenerów

Michał Olszewski

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita