Zamknij

Koronawirus. Darmowy internet dla studentów i doktorantów?

23.03.2020 14:42
Covid-19. O darmowy internet dla studentów i doktorantów apeluje wicepremier Gowin
fot. Stock-Asso/Shutterstock (ilustracyjne)

Darmowy internet dla studentów i dokrorantów? Z takim apelem do operatorów sieci komórkowych zwrócił się wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa szkolnego. Ma to ułatwić naukę podczas stanu epidemii.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którym do tej pory 684 osoby w Polsce (stan na popołudnie 23 marca), spowodował zawieszenie zajęć w szkołach i uczelniach wyższych. Większość zajęć odbywa się za pomoc internetu - sieć również stanowi główne źródło wiedzy po zamknięciu bibliotek i instytutów naukowych.

Darmowy internet dla studentów i doktorantów?

O pomoc dla studentów i doktorantów zwrócił się minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zobacz także

"Zwróciłem się do operatorów sieci komórkowych o przyznanie bezpłatnego dostępu do transferu danych dla studentów i doktorantów. Wszyscy powinni mieć równe szanse udziału w nauczaniu online" - napisał w poniedziałek na Twitterze Jarosław Gowin.

Jak podał portal Press.pl, polscy dostawcy internetu z powodu stanu epidemii zanotowali o kilkadziesiąt procent większe zainteresowanie internetem. Jednocześnie w ocenie operatorów są jeszcze spore zapasy i nie grozi w Polsce przeciążenie sieci internetowych.

Zobacz także

W sobotę Jarosław Gowin poinformował, że w związku z wprowadzeniem w kraju stanu epidemii, na posiedzeniu kierownictwa jego resortu podjęto decyzję o przedłużeniu do 10 kwietnia zawieszenia funkcjonowania uczelni.

Minister podkreślił przy tym, że zawieszenie nie oznacza zamknięcia uczelni. - Powinny być kontynuowane - tak, jak się to resztą dzieje w ostatnim tygodniu - jak najszerzej zajęcia online - mówił.

Zaś wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Maksymowicz dodał, że możliwość nauczania online w przypadku studentów jest jeszcze szersza niż w przypadku uczniów. Pierwotnie zawieszenie zajęć dydaktycznych miało trwać do 25 marca.

Z inicjatywą darmowego internetu dla dla uczniów szkół wyszła posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.

"Wystąpiliśmy z apelem do Orange Polska, Plus i T-Mobile Polska o bezpłatne udostępnienie usługi mobilnego internetu potrzebującym rodzinom, których dzieci realizują program edukacji na odległość. Koronawirus zmienia nasze życie. Pokażmy swoją społeczną odpowiedzialność" - napisała na Twitterze.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Press.pl