Zamknij

Koronawirus. Kolejne ograniczenia w sklepach

31.03.2020 12:25
Covid-19. Kolejne ograniczenia w sklepach. Co ogłosił rząd?
fot. Dziurek/Shutterstock (ilustracyjne)

Rząd ogłosił kolejne obostrzenia w związku ze stanem epidemii. W sklepach będę mogła jednocześnie przebywać jeszcze mniejsza liczba osób niż obecnie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Stan epidemii z powodu koronawirusa, który został ogłoszony 23 marca, po ostatnich rządowych konsultacjach został zaostrzony. To reakcja władz na coraz większą liczbę zakażeń wirusem SARS-CoV-2 (do tej pory 2132 osoby) oraz przypadki łamania zakazu przemieszczania się i zgromadzeń.

Zobacz także

Nowe obostrzenia w sklepach? 

Decyzją rządu zamknięto wszystkie punkty kosmetyczne, fryzjerskie i studia tatuażu oraz piercingu.

Ponadto maksymalnie w sklepie może przebywać do trzech osób na jedną kasę. Jeśli na przykład w sklepie jest 5 kas, to w budynku może maksymalnie może przebywać jednocześnie do 15 osób.

W urzędach pocztowych, ze względu na większe ściśniecie powierzchni, ten limit to 2 osoby na jedno okienko - przekazał premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz także

Klienci sklepów mają być obowiązkowo wyposażeni w rękawiczki, które mają chronić ich i personel sklepu przed zagrożeniem koronawirusem.

W weekendy zostaną zamknięte wszystkie markety i sklepy budowlane. Nadal pozostają bez przeszkód otwarte sklepy spożywcze. 

W godz. 10-12 sklepy, apteki i markety będą otwarte tylko dla osób powyżej 60. roku życia. Seniorzy w tym czasie mają mieć pewność, że nie spotkają osób młodych i innych potencjalnych nosicieli wirusa SARS-Cov-2.

Chcemy poprzez te regulacje doprowadzić do zmniejszenia stykania się osób starszych z nosicielami

Mateusz Morawiecki

Dotychczasowe obostrzenia w sklepach dotyczyły m.in. ograniczenia działalności galerii handlowych, mniejszej liczby klientów w sklepach czy zachowaniu odstępu klientów od kasjerów.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP