Zamknij

Zakaz prowadzenie działalności od 8 sierpnia. Kogo dotyczy?

07.08.2020 15:04
Covid-19. Nowe obostrzenia od 8 sierpnia. Kogo dotyczą i w jakim regionie?
fot. Chansom Pantip/shutterstock (ilustracyjne)

Koronawirus nie odpuszcza, a rząd wprowadza kolejne ograniczenia. Od soboty 8 sierpnia Polska zostanie podzielona na strefę żółtą, czerwoną i zieloną. Niektórzy przedsiębiorcy będą musieli wstrzymać działalność.

Od soboty 8 sierpnia w powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem wrócą obostrzenia. Przedsiębiorcy z branży fitness czy organizatorzy wydarzeń kulturalnych będą musieli wstrzymać biznes.

Resort zdrowia poinformował o liście restrykcji dla konkretnych branż i powiatów. Wyjaśniamy, co się zmieni.

Zakaz prowadzenia działalności. Kogo dotyczy?

Najbardziej radykalne zmiany zostaną wprowadzone w powiatach oznaczonych kolorem czerwonym. Chodzi o powiat ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i powiat wodzisławski.

  • W tych powiatach od soboty bezwzględny zakaz prowadzenia działalności będzie dotyczył organizatorów kongresów i targów, wydarzeń kulturalnych, a także funkcjonowania wesołych miasteczek i parków rozrywki.
  • Przedsiębiorcy z branży fitness będą musieli zamknąć siłownie. Zamknięte zostaną też kina i ośrodki rehabilitacji.

Zobacz także

Wesela i inne imprezy w tych strefach będą mogły się odbyć pod warunkiem ograniczenia liczby gości do 50 osób. W kościele zaś przebywać może 1 osoba na 4 mkw i 150 osób na zewnątrz.

W autobusach i innych środkach transportu publicznego w strefach czerwonych nie powinno być więcej niż połowa zajętych miejsc. Mieszkańcy zaś zobowiązani będą do noszenia maseczek nie tylko w miejscach usługowych, ale także wszędzie w przestrzeni publicznej.

Zobacz także

Nie zmienią się natomiast zasady w związku z prowadzeniem salonów kosmetycznych czy fryzjerskich.

Obostrzenia w strefie żółtej. Co się zmieni?

Łagodniejsze rygory będą w powiatach oznaczonych na żółto: wieruszowskim, w Jastrzębiu-Zdroju, jarosławskim, w Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i w Przemyślu.

  • W tych rejonach dopuszczane będzie organizowanie kongresów czy targów pod warunkiem ograniczenia liczby uczestników do 1 osoby na 4 mkw. W wydarzeniach kulturalnych i sportowych może być maksymalnie 25 proc. widowni.
  • Zarówno w czerwonej, jak i w żółtej strefie ograniczona została działalność w branży gastronomicznej. W restauracjach przebywać może 1 osoba na 4mkw.
  • W strefie żółtej otwarte będą parki rozrywki (1 osoba na 10 mkw), siłownie (1 osoba na 4mkw) i kina (25 proc. widzów).
  • W tej strefie do 100 osób może uczestniczyć w weselach i innych uroczystościach.

W każdym tygodniu będziemy aktualizować bazę powiatów z najwyższymi wzrostami przypadków zakażenia koronawirusem, wprowadzać obostrzenia w nowych, gdy zajdzie taka potrzeba i likwidować tam, gdzie ustanie ich zasadność 

powiedział PAP rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz

RadioZET.pl