Zamknij

Będzie nowa tarcza antykryzysowa. Co się zmieni?

05.04.2020 15:07
Covid-19. Nowa tarcza antykryzysowa. ZUS, zasiłki, kredyty
fot. Jacek Dominski/REPORTER/East News

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze o nowelizacji obowiązującej od 1 kwietnia tarczy antykryzysowej. Szukają się zmiany w zasiłkach i składkach na ZUS.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze o projekcie nowej tarczy antykryzysowej. Chodzi o nowelizację uchwalonego w ubiegłym tygodniu pakietu trzech ustaw przewidujących zmiany dla przedsiębiorców.

Tarcza antykryzysowa wprowadzająca m.in. zwolnienie z ZUS dla mikrofirm i dopłaty do pensji pracowników obowiązuje od 1 kwietnia. Jak podał dziennik, nowe prawo wymaga nowelizacji, a rząd ma już gotowy projekt ustawy.

Zobacz także

Co się zmieni? Jak podaje DGP, najprawdopodobniej więcej osób skorzysta ze zwolnienia z ZUS. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, taka ulga przysługuje najmniejszym firmom, zatrudniającym do 9 osób. Z trzymiesięcznych wakacji od składek na ZUS według nowej tarczy skorzystają też firmy zatrudniające do 49 osób.

Nowa tarcza miałaby także wprowadzić możliwość renegocjacji warunków kredytu bankowego przez wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od wielkości firmy.

Zobacz także

Inne propozycje dotyczą zmian w dopłatach do pensji pracowników. Jak podaje dziennik, chodzi o dofinansowanie miejsc pracy w organizacjach pozarządowych i doposażenia szkół w sprzęt komputerowy, programy umożliwiające e-learning. Będzie też ekstra zasiłek dla rolników i pracujących z nimi domowników, którzy objęci są kwarantanną.

O nowelizacji obowiązującego prawa pisze także „Rzeczpospolita”. Dziennik opisuje założenia projektu, który przyznaje Poczcie Polskiej kontrowersyjne uprawnienia.

Zobacz także

Z projektu wynika, że rząd na dużą skalę chce upowszechnić tzw. przesyłki hybrydowe. W skrócie oznacza to, że Poczta Polska będzie masowo otwierać koperty, a następnie przesyłki skanować i dostarczać je elektronicznie 

– czytamy na stronie rp.pl

Jak wskazują autorzy artykułu, taka praktyka nie będzie dotyczyć prywatnej korespondencji, a jedynie pism urzędowych.

RadioZET.pl/PAP/gazetaprawna.pl/rp.pl