Zamknij

Koronawirus. Dodatkowe pieniądze dla Polaków pracujących w Niemczech

27.03.2020 12:03
Covid-19. Niemcy płacą polskim pracownikom. Dlaczego?
fot. Yulia Grigoryeva/Shutterstock (ilustracyjne)

Landy na wschodzie Niemiec wspierają Polaków. Zaoferowały 65 euro dziennego dodatku dla tych, którzy pracują po niemieckiej stronie. Ma to ich przekonać do kontynuowania pracy pomimo wprowadzonych przez Polskę obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Stan epidemii z powodu koronawirusa doprowadził do zamknięcia polskich granic co najmniej do 13 kwietnia. Od piątku 27 marca każdy, kto przekroczy jedno z przejść granicznych, musi przejść 14-dniowa kwarantannę. Dotyczy to również mieszkańców miejscowości przygranicznych.

Niemcy płacą polskim pracownikom. Ile?

Z tego powodu władze Saksonii, Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego oferują pomoc finansową dla Polaków, którzy pracują na ich terenach.

Zobacz także

Brandenburgia od piątku wprowadziła 65 euro dziennego dodatku dla polskich pracowników mających umowę z niemieckim pracodawcą na terenie landu. Ma to umożliwić wynajęcie tymczasowej kwatery i pozostanie na dłużej w Niemczech.

- Każdy członek rodziny pracownika pozostający w Niemczech dostanie dodatkowe 20 euro – poinformowała w piątkowym oświadczeniu Katrin Lange, minister finansów i spraw europejskich. - Zostańcie tutaj - zaapelowała.

Takie same dodatki wprowadziły władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Zobacz także

Saksonia także oferuje pomoc finansową, ale tylko polskim pracownikom, którzy pracują w szpitalach, ośrodkach opieki specjalistycznej i hospicjach. Mogą oni liczyć na 40 euro dodatku dziennie dla samego pracownika oraz 20 euro dla każdego członka rodziny, który zostanie po niemieckiej stronie – poinformowały lokalne władze.

Władze wszystkich landów argumentują, że Polacy pracują m.in. w ich infrastrukturze krytycznej. Chodzi o szpitale. I z racji pandemii COVID-19 Polacy są aktualnie szczególnie potrzebni. Regionalna stacja MDR podała w piątek, że do pracy na terenie Saksonii dojeżdża regularnie ok. 10 tys. Polaków.

Łączna liczba zainfekowanych osób w Niemczech to 42 288. Z powodu koronowirusa zmarły 253 osoby - przekazał w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP