Zamknij

Dochody w czerwcu wyższe niż rok temu? Premier o budżecie państwa

07.07.2020 10:45
Dochody w czerwcu wyższe niż rok temu? Premier o budżecie państwa
fot. PAP/Tytus Żmijewski

Finanse państwa w czasie pandemii mają się lepiej niż w 2019 roku. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o rosnących dochodach budżetowych.

Epidemia koronawirusa odbiła się na finansach podatników, pracodawców i samorządowców. Dla pracowników ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem niższych pensji, zwolnień i konieczności szukania nowej pracy. Przedsiębiorcy zaś zmierzyli się z lockdownem i zostali odcięci od źródła zarobku. Brak dochodów po stronie biznesu oznacza też niższe wpływy podatkowe dla samorządów.

Premier Mateusz Morawiecki w Obornikach na Wielkopolsce mówił zaś o dobrej kondycji finansów publicznych. Jak wylicza rząd, w czerwcu 2020 roku dochody budżetowe były o 3 procent wyższe niż analogicznego okresu rok temu. Jak to możliwe, że budżet państwa nie ucierpiał na pandemii?

Morawiecki: dochody budżetowe wyższe niż rok temu

- W czerwcu mamy o 3 procent większe dochody niż w czerwcu zeszłego roku. Gospodarka się odbija, konsumpcja rusza i rusza eksport. Żeby temu dopomóc przygotowaliśmy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Samorządowcy wiedzą, gdzie te środki wykorzystać – poinformował premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wcześniej, podczas wystąpienia w Obornikach w województwie wielkopolskim mówił, że czerwiec „jest złym miesiącem dla świata”, ale dla polskiego budżetu okazał się łaskawy.  Jego zdaniem wyższe dochody budżetu państwa świadczą o tym, że polska gospodarka się rozwija.

Zobacz także

Jak dodał Morawiecki, "konsumpcja ruszyła o kilkanaście procent w czerwcu", ruszył też eksport.

Już na początku miesiąca minister finansów Tadeusz Kościński powiedział podczas konferencji prasowej, że z analiz resortu wynika, iż dochody budżetowe w czerwcu są wyższe niż wcześniej planowano.

Z naszych analiz wychodzi, że czerwiec był lepszy niż planowaliśmy, szczególnie w dochodach podatkowych. Na ten moment wygląda, że najgorsze już za nami. Oczywiście nie wiemy, co jest przed nami 

- powiedział wówczas minister Kościński

RadioZET.pl/PAP