Zamknij

Wyższe podatki przez pandemię? Milionerzy chcą płacić więcej

14.07.2020 11:27
Milionerzy chcą wyższych podatków
fot. Peshkova/shutterstock(ilustracyjne)

Najbogatsi ludzie na świecie w ramach akcji „Milionerzy dla ludzkości” podpisali się pod petycją w sprawie wyższego opodatkowania ich dochodów. Powód? Koronakryzys.

Już ponad 170 nazwisk znalazło się pod listem otwartym do władz na całym świecie. Milionerzy domagają się wyższych podatków dla siebie celem ratowania globalnej gospodarki w dobie koronakryzysu.

Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. brytyjski filmowiec Richard Curtis, związani ze słynną wytwórnią filmową Abigail  i Tim Disney czy Jerry Greenfield - współzałożyciel wielkiego amerykańskiego producenta lodów Ben & Jerry.

Milionerzy chcą wyższych podatków

Jak czytamy w liście otwartym opublikowanym na stronie internetowej ‘Millionaires for Humanity’, najbogatsi apelują o pilne i permanentne podniesienie im podatków. Cel? Przyśpieszyć ożywienie gospodarcze po kryzysie spowodowanym pandemię koronawirusa.

Gdy Covid-19 atakuje globalnie, milionerzy tacy jak my mają zasadniczą rolę do odegrania, aby uzdrowić świat 

- apelują autorzy listu

W liście milionerzy stwierdzili, że "potrzebujemy pieniędzy i będziemy ich potrzebować w nadchodzących latach", aby podnieść się z zapaści, której skutki – zdaniem autorów listu- potrwają dekady. W piśmie mowa także o prognozie, która zakłada, że koronakryzys dotknie nawet pół miliarda osób.

Zobacz także

„Problemy spowodowane i ujawnione przez Covid-19 nie mogą zostać rozwiązane przez działalność charytatywną, niezależnie od tego jak byłaby hojna. Szefowie rządów muszą wziąć odpowiedzialność za zdobycie funduszy, poprzez permanentne podniesienie podatków najzamożniejszym ludziom planety, takim jak my (...), z których musimy sfinansować w sposób adekwatny nasze systemy opieki zdrowotnej, szkoły i bezpieczeństwo" – czytamy w liście.

Milionerzy chcą wyższych podatków
fot. www.millionairesforhumanity.com

Francuska Agencja Prasowa, na której doniesienia powołuje się PAP pisze, że już rok temu grupa amerykańskich miliarderów, na czele której stoją finansista George Soros, współzałożyciel Facebooka Chris Hughes, dziedzice fortun założycieli sieci hoteli Hyatt oraz imperium medialnego Disneya, również opublikowała list otwarty, w który zaapelowała o wprowadzenie podatku od takich majątków takich jak te, które do nich należą. Podobny apel publikował w przeszłości finansista i inwestor Warren Buffet oraz założyciel Microsoftu Bill Gates.

RadioZET.pl/PAP