Zamknij

Milioner Grzegorz Hajdarowicz popiera zawieszenie 500 plus

30.03.2020 15:58
Covid-19. Milioner Grzegorz Hajdarowicz popiera zawieszenie 500 plus
fot. Grzegorz Hajdarowicz/Facebook, Jakub Krechowicz/Shutterstock (ilustracyjne)

Zawieszenie podatku dochodowego i składek na ZUS do końca roku czy wstrzymanie wypłaty 500 plus i trzynastej emerytury - takie działania dla ratowania gospodarki zaproponował milioner Grzegorz Hajdarowicz. Większościowy akcjonariusz spółki Gremi Media wydającej „Rzeczpospolitą” jest również za zmniejszeniem pracownikom urlopu o połowę.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa spowodowała ogromne straty w wielu sektorach gospodarki. Rządy wielu państw, w tym Polski, wdrażają pakiety pomocowe dla pracowników i pracodawców. 

Głos w dyskusji na temat ekonomicznych skutków epidemii zabrał Grzegorz Hajdarowicz - milioner, większościowy akcjonariusz spółki Gremi Media (wydawca "Rzeczpospolitej" i "Parkietu") i przedsiębiorca m.in. w branży nieruchomości. 

Zobacz także

Wstrzymanie wypłaty 500 plus i 13. emerytury?

Na łamach "Rzeczpospolitej" i na stronie internetowej gazety opublikowano teksty autorstwa Hajdarowicza. Zaapelował w nim, aby władze zawiesiły na rok pobór podatku dochodowego i składek na ZUS od wszystkich przedsiębiorców i wprowadzić zwrot VAT-u w ciągu 14 dni.

Z kolei banki zdaniem biznesmena powinny zawiesić spłatę rat kapitałowych kredytów na rok, a nie na trzy lub sześć miesięcy.

W temacie polityki socjalnej milioner postulował zawieszenie wypłat z rządowego programu Rodzina 500 plus oraz trzynastej emerytury. Przy jednoczesnym "utrzymaniu pomocy socjalnej dla osób zagrożonych skrajnym ubóstwem". 

Milioner popiera zawieszenie Kodeksu pracy - w tym zmniejszenie wymiaru urlopu pracowniczego o połowę w bieżącym i przyszłym roku oraz automatycznie przedłużyć obcokrajowcom (zwłaszcza pracownikom ze wschodu) wizy o 12 miesięcy.

Zobacz także

Postulował również też wsparcie rozwoju prywatnej służby zdrowia „przez zwolnienie z podatków w czasie trwania programu, a potem poprzez trwałe obniżenie im wymiaru podatków do 50 procent".

Jak zdaniem biznesmena powinna wyglądać walka z epidemią koronawirusa? Postulował, żeby najpóźniej od Wielkanocy przywrócić działanie części firm i instytucji, m.in. szkół.

Zakłady pracy 3-4 dni w tygodniu, reszta zdalnie, osoby 70 plus i chore przewlekłe poddać kwarantannie domowej do unormowania się sytuacji, a w sytuacji dalszej walki z epidemią zapewnić im socjalne wsparcie

Grzegorz Hajdarowicz

Hajdarowicz jest za przywróceniem ruchu międzynarodowego, pod warunkiem testowania wszystkich osób przekraczających granice.

Zobacz także

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl