Zamknij

Mikropożyczki także dla samozatrudnionych. Będą zmiany w przepisach

08.04.2020 09:17
Covid-19. Mikropożyczki dla samozatrudnionych. Zasady
fot. Shutterstock/Andrzej Rostek (ilustracyjne)

Rząd poprawia niejasne przepisy i wprowadza poprawki do tarczy antykryzysowej. Te dotyczą m.in mikropożyczek, z których będą mogli korzystać także samozatrudnieni. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Będą poprawki do tarczy antykryzysowej. Zgodnie z obowiązującymi od 1 kwietnia przepisami, z mikropożyczki dla firm mogły skorzystać osoby zatrudniające do 9 osób. Czy to oznacza, że samozatrudnionym także przysługuje takie wsparcie?

Wątpliwości interpretacyjne związane z mikropożyczkami, o których pisaliśmy tutaj, wymusiły nowelizację przepisów.

Tzw. tarcza 2.0, którą mają zająć się posłowie na najbliższym posiedzeniu Sejmu przewiduje m.in. rozszerzenie kręgu uprawionych do zaciągnięcia mikropożyczki. Takie prawo zyskają też samozatrudnieni, którzy nie zatrudniają pracowników. Dla nich jednak warunki udzielenia mikropożyczki czy ewentualnego jej umorzenia będą inne.

Zobacz także

Mikropożyczki dla firm  - zasady

Obowiązująca tarcza antykryzysowa uprawnia starostę do udzielenia firmie jednorazowej pożyczki ze środków Funduszu Pracy. Takie wsparcie ma na celu pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy. Chodzi o podmiot zatrudniający mniej niż 10 pracowników i osiągający roczne obroty nie większe niż 2 miliony złotych euro.

Zobacz także

Wniosek o pożyczkę należy złożyć w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności. Pożyczka udzielana jest w maksymalnej wysokości 5000 złotych z oprocentowaniem stałym w wysokości 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski w skali roku.

Umorzenie pożyczki. Zadady dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych

W ustawie czytamy, że okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Okres ten można wydłużyć na specjalnych warunkach, ale istnieje też furtka, by umorzyć taką pożyczkę.

„Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca ten przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia nie zmniejszy stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 roku” – czytamy w ustawie.

Zobacz także

Dla samozatrudnionych będzie inny warunek umorzenia spłaty. Nie będzie musiał opłacać pożyczki, jeśli nadal przez 3 kolejne miesiące będzie prowadził działalność.

RadioZET.pl