Zamknij

Koronawirus. McDonalds obniży wymiar godzin pracowników

08.04.2020 10:11
Covid-19. McDonalds obniży wymiar godzin pracowników
fot. Sorbis/Shutterstock (ilustracyjne)

McDonald's - sieć lokali fast food - ogłosiła, co dalej z jej 25 tys. pracowników w Polsce podczas epidemii koronawirusa. W grę wchodzi obniżenie wymiaru godzin oraz wypłacenie świadczeń postojowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa w Polsce spowodowała, że restauracje i inne lokale gastronomiczne mogą sprzedawać dania tylko na wynos. To uderzyło również w sieć McDonald's, która prowadzi w całej Polsce ponad 400 lokali.

Niższe zarobki pracowników McDonald's

Jak podał portal Money.pl, sieć zamierza zareagować na postój spowodowany koronawirusem. 

Zobacz także

- Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu na najbliższe trzy miesiące (z możliwością skrócenia w zależności od rozwoju sytuacji) rozwiązań, które umożliwią nam przejście przez okres ograniczenia działalności z całym naszym zespołem - przekazała Anna Borys-Karwacka, dyrektor ds. relacji korporacyjnych, w rozmowie z Money.pl.

Zmiany będą polegać na objęciu niektórych grup pracowników przestojem ekonomicznym albo czasowym obniżeniem czasu pracy, ale nie mniej niż do połowy etatu

Anna Borys-Karwacka

Pracownicy powyżej 60. roku życia oraz z niepełnosprawnościami zostaną objęte przestojem ekonomicznym bez obniżenia wynagrodzenia.

Seniorzy, którzy znajdują się w grupie wysokiego ryzyka zarażenia koronawirusem, już wcześniej zostali przez nas zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy

Anna Borys-Karwacka

Zobacz także

Tak wyglądają zalecenia centrali sieci do franczyzobiorców, którzy prowadzą 85 proc. restauracji McDonald's w Polsce. 

Co z pracownicami w ciąży?

Money.pl wskazał uwagę na problem pracownic McDonald's w ciąży. Miłosława Strzelec-Gwóźdź, radca prawny i partner zarządzający w Kancelarii gpkancelaria.pl w rozmowie z portalem podkreśliła, że pracownice zatrudnione na umowach cywilno-prawnych są w trudniejszej sytuacji niż te z umową o prace.

Jeśli pracownica zgodzi się na nowe, gorsze warunki zatrudnienia, to nie wpłynie to na aktualnie pobierany zasiłek macierzyński. Będzie jednak już rzutowało na kolejne świadczenia płacone z ZUS

Miłosława Strzelec-Gwóźdź

Ekspertka przyznała, że jeśli pracownica wróci do pracy i np. zachoruje, to otrzyma zasiłek chorobowy naliczony już od niższego wynagrodzenia, zatem również będzie on niższy.

Podobnie będzie z odprawą. Jeśli osoba taka po zakończeniu macierzyńskiego wróci do pracy i otrzyma wypowiedzenie umowy o pracę, jej odprawa będzie naliczana już od nowego, niższego wynagrodzenia

Miłosława Strzelec-Gwóźdź

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl