Zamknij

Obowiązkowe maseczki w sklepach? Jest komentarz ministra zdrowia

06.04.2020 09:10
Covid-19. Maseczki ochronne w sklepach. Czy będą obowiązkowe?
fot. Jakub Kaminski/East News

- Uważam, że powinniśmy już powoli iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach, w pracy – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z TVN24.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa wymusiła na przedsiębiorcach specjalne restrykcje, a na konsumentach – ograniczenie swobodnych zakupów. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z TVN24 mówił o konieczności wprowadzania dalszych ograniczeń.

Na pytanie o to, czy Polacy zmęczeni kwarantanną i ograniczeniami zaczną sami luzować restrykcje Szumowski odpowiedział, że być może koniecznym będzie wprowadzenie dalszych nakazów.

Jest takie zagrożenie. Dlatego uważam, że powinniśmy już powoli iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach, w pracy. Mamy coraz więcej ludzi bezobjawowo zakażonych. I wtedy ta maseczka ma sens. Ona oczywiście jest dla chorych, ale są też chorzy bezobjawowo 

– mówił Szumowski

Jak mówił, weszliśmy w nowy etap zakażeń, co wiąże się z potrzebą dalszego zabezpieczania się przed ryzykiem zachorowania. Obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa nie uwzględniają dziś obowiązku noszenia maseczek.

Zobacz także

Od 1 kwietnia sprzedawcy muszą natomiast zagwarantować klientom i pracownikom jednorazowe rękawiczki przed wejściem do sklepów. Muszą też przestrzegać odgórnie określonych limitów dotyczących liczby klientów przebywających w jednym czasie w sklepach. Co do zasady, na jedno stanowisko kasowe może przypadać maksymalnie trzech klientów.

Zobacz także

Rząd zdecydował ponadto o wprowadzeniu godzin dla seniorów w sklepach. W godzinach od 10 do 12 zakupy mogą robić tylko osoby powyżej 65. roku życia. Taka swoboda w robieniu zakupów na uchronić ich przed zakażeniem się wirusem od innych, młodszych osób. Seniorzy mogą zrobić zakupy także w innych porach dnia, jednak narażają się wówczas na kontakt z młodszymi osobami, które potencjalnie mogą roznosić wirusa.  

Takie zasady mają obowiązywać do 11 kwietnia.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia do tej pory potwierdziło w Polsce ponad 4100 przypadków zarażenia koronawirusem. Bilans zgonów na dzień 5 kwietnia to 94 osoby.

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/tvn24.pl