Oceń
Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie ma dobrych wieści dla gospodarki. Czeka nas światowy kryzys najgłębszy od lat 30. XX wieku.
Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku
Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenił w raporcie, że światowa gospodarka przejdzie prawdopodobnie na skutek pandemii koronawirusa najgłębsze załamanie od wielkiego kryzysu z lat 30. XX.
Fundusz porównuje prognozowaną skalę kryzysu wywołanego koronawirusem do tzw. wielkiego kryzysu z lat 30. Ten został zapoczątkowany krachem giełdowym w 1929 roku. Spadające ceny niemalże wszystkich akcji pociągnęły za sobą fale bankructw i zwolnień. Skutki tego kryzysu odczuła wówczas także Europa.
Analitycy z MFW przywołują również dane związane z krachem finansowych z 2009 roku. Ich zdaniem, w 2020 roku światowy PKB skurczy się o 3 procent. To więcej niż podczas kryzysu sprzed ponad dekady.
Według prognoz MFW gospodarka w strefie euro skurczy się w 2020 roku o 7,5 proc., w USA o 5,9 proc., w Wielkiej Brytanii o 6,5 proc., w Japonii o 5,2 proc., a wzrost Chin wyniesie 1,2 proc. Globalne obroty handlowe spadną w tym roku o 11 proc.
Eksperci ocenili w raporcie, że globalna gospodarka prawdopodobnie wzrośnie w 2021 roku o 5,8 proc., ale zastrzegają, że prognozy te są niepewne, ponieważ wiele będzie zależało od tego jak długo potrwa pandemia. Prognozy są niepewne także przez obawy o to, czy nie wystąpi kolejna fala zakażeń lub chociażby obawa przed nią, co skłoniłoby ludzi do dobrowolnej izolacji. To z kolei wpłynie na spadek popytu konsumenckiego i w efekcie na wzrost PKB.
Innym czynnikiem do ustalenia prognoz jest ocena skuteczności narzędzi, jakie w walce z koronawirusem stosują dziś poszczególne kraje. MFW zakłada, że przy skutecznych planach naprawczych gospodarka odbije się w 2021 roku.
Niektóre kraje nie będą w stanie wdrożyć efektywnych planów wsparcia gospodarki i mogą wymagać zewnętrznej pomocy
Według stanu na 15 kwietnia 2020 roku na całym świecie odnotowano ponad 2 miliony przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło ponad 126 tysięcy osób.
RadioZET.pl/PAP
Oceń artykuł
