Zamknij

Coraz więcej oszustw na koronawirusa. UOKiK apeluje o ostrożność

Katarzyna Witwicka
02.04.2020 13:14
Covid-19. Lek na koronawirusa i inwestycje. Uwaga na oszustwa w sieci
fot. Shutterstock/Shyntartanya (ilustracyjne)

Podejrzane zbiórki pieniędzy i zamawianie na „lewe” inwestycje finansowe. Epidemia koronawirusa coraz częściej wykorzystywana jest przez oszustów, przed którymi ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

„W czasie niepewności na rynkach finansowych ostrożnie podchodźmy do ofert dużego zysku bez ryzyka. Uważajmy także na propozycje szkoleń i zbiórek, które dostajemy od nieznanych osób czy organizacji” – ostrzega w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd wskazuje, że w czasie pandemii szczególnie uaktywnili się oszuści i apeluje o czujność. Na co zwrócić szczególną uwagę?

W sieci aż roi się od ofert szybkiego zarobku dzięki inwestycjom. Oszuści rozsyłają oferty inwestycji w niestandardowe walory, waluty, dobra lub surowce. Według zapewnień sprzedawców mają one „gwarantować” stałe i bezpieczne zyski na wysoki procent.

Bądźmy wyczuleni również na: specjalne ubezpieczenia od wirusa, świetne okazje ekstra tanich zakupów, oferty inwestowania na podstawie nieprzejrzystych, niezrozumiałych dla nas zasad czy regulaminów. Pamiętajmy, że okazje zbyt dobre, aby być prawdziwe to najczęściej oszustwo - zamiast zysku możemy stracić swoje oszczędności. Uważnie sprawdzajmy te oferty, nie ulegajmy presji dokonania natychmiastowych przelewów, szczególnie na nieznane nam konta 

– ostrzega urząd

Przez fałszywe oferty nie trudno wplątać się też w piramidę finansową. UOKiK apeluje, by unikać angażowanie się w projekty inwestycyjne z niewielką opłatą na start. Jak ostrzega, „z czasem okazuje się, że nawet coraz wyższe wpłaty nie pozwalają na osiągnięcie zysku, a warunkiem odzyskania zainwestowanych środków jest wprowadzenie nowych osób do systemu”.

Zobacz także

UOKiK radzi też, by z czujnością podchodzić do ofert wzięcia udziału w webinariach czy szkoleniach i dokładnie zapoznać się z warunkami uczestnictwa. Przestrzega też przed reklamami „cudownych leków” i innych produktów, które rzekomo mają chronić przed koronawirusem.

Nie wierzmy fałszywym ofertom sprzedaży online testów na koronawirusa czy szczepionek, za które trzeba zapłacić z góry. Nie dajmy się nabrać, nawet jeśli oszuści podszywają się pod urzędników, lekarzy, ekspertów, przedstawicieli instytucji międzynarodowych, renomowanych instytutów badawczych czy osoby uzdrowione dzięki cudownemu specyfikowi. Zadbajmy też o starszych konsumentów – naszych rodziców, dziadków, sąsiadów. Oni są szczególnie narażeni na różne sztuczki” – apeluje UOKiK.

Apeluję, abyśmy w tych trudnych czasach zachowali daleko posuniętą ostrożność. Dokładnie sprawdzajmy wszystkie propozycje – zwłaszcza te pochodzące od nieznanych osób czy organizacji. Nie wierzmy w ponadprzeciętne zyski ani w „cudowne” środki chroniące przed koronawirusem. Nie klikajmy w podejrzane linki. Próby oszustwa zgłaszajmy policji 

– mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

RadioZET.pl/UOKiK