Zamknij

Koronawirus. Księża będą zwolnieni z płacenia składek na ZUS

29.03.2020 09:37
Covid-19. Księża będą zwolnieni z płacenia składek na ZUS
fot. wideonet/Shutterstock (ilustracyjne)

Duchowni przez trzy miesiące mają być zwolnieni z płacenia składek na ZUS. Rząd wprowadził tę zmianę przez autopoprawkę do specustawy o tarczy antykryzysowej, która jest odpowiedzią na epidemię koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tarcza antykryzysowa, którą w sobotę wczesnym rankiem uchwalił Sejm, zakłada szereg zwolnień dla pracowników i pracodawców. 

Jak podał portal Prawo.pl, przed poselskim głosowaniem, rząd dodał autopoprawkę do projektu specustawy, która zwalnia duchownych z obowiązku płacenia składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne przez trzy miesiące.

Zobacz także

Portal podkreślił, że "autorzy autopoprawki nie wspomnieli o tej zmianie w uzasadnieniu do projektu, nic też o niej nie było w ocenie skutków regulacji (OSR)".

Zgodnie z rządową autopoprawką, zwolnienie z opłacenia niezapłaconych składek będzie odbywało się na wniosek duchownego będącego ich płatnikiem. Chodzi o okres od 1 marca do 31 maja 2020 roku.

Po zmianach w przypadku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność, osoby z nią współpracującej, jak i osoby duchownej, zwolnieniu z obowiązku opłacania dotyczą należności z tytułu składek ustalonych od obowiązującej najniższej podstawy wymiaru tych składek.

Zobacz także

Zwolnienia z płacenia składek ZUS. Dla kogo?

W myśl tarczy antykryzysowej, każdy, kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudnia maksymalnie 9 osób, może liczyć na zwolnienie z opłacania składek ZUS przez trzy miesiące, o ile nie zarabia więcej niż 15 681 zł.

Protestują przeciwko temu przedsiębiorcy wskazują, że tak samo stratni z powodu epidemii koronawirusa są również firmy zatrudniające powyżej 9 pracowników.

Specustawa w sprawie tarczy antykryzysowej trafiła do Senatu, który ma się nią zając najwcześniej w poniedziałek. Pakiet pomocowy dla gospodarki wejdzie w życie dopiero po jej podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Zobacz także

RadioZET.pl/Prawo.pl