Zamknij

Minister finansów: potrzeba nowych pieniędzy, a nie ich przesuwania

22.04.2020 07:58
Covid-19. Kościński o podatku cyfrowym: potrzeba nowych środków
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z "Financial Times" zaapelował do dyplomatów unijnych, by w walce z koronawirusem wykorzystywać nowe środki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Minister finansów w rozmowie z dziennikiem zaproponował wprowadzenie podatku cyfrowego i podatku od transakcji finansowych na szczeblu unijnym.

Unia Europejska będzie potrzebowała dużo nowych pieniędzy do następnego budżetu i miejmy nadzieję, że dużo pieniędzy może zostać pozyskanych ze źródeł innych niż obecne budżety państw członkowskich 

- powiedział Kościński dla Financial Times

W czwartek ma się odbyć rozmowa przywódców UE dotycząca przyszłego budżetu i finansowej reakcji na kryzys wywołany pandemią koronawirusa.

Dotychczasowy plan zawiera stworzenie pakietu o wartości 500 mld euro, co ma pomóc złagodzić skutki ograniczeń wprowadzonych w celu zatrzymania wirusa. O szczegółach unijnej propozycji wsparcia pisaliśmy tutaj>>>

Zobacz także

Minister Kościński poparł tę propozycję, jednak zaznaczył, że niezbędne będzie pozyskiwanie nowych środków.

Podatek cyfrowy ratunkiem dla gospodarek UE?

- Należy się przyjrzeć rajom podatkowym, podatkowi cyfrowemu, także podatkowi od transakcji finansowych i podatkowi od emisji dwutlenku węgla: podatkom, które uderzą w inne gospodarki, niekoniecznie gospodarki UE - przekonywał Kościński.

Polski minister zwrócił uwagę na potrzebę opodatkowania gigantów cyfrowych. Chodzi o podatek od globalnych firm tj. Google i Amazon. - To absolutnie niedorzeczne, że wszyscy zastanawiamy się, gdzie możemy znaleźć jak najwięcej pieniędzy, aby podnieść nasze gospodarki, a pieniądze są wysyłane do Stanów Zjednoczonych – mówił Kościński.

Zobacz także

Szef resortu finansów dodał, że wypracowanie kompromisu może być trudne. Przedstawiciele państw unijnych patrzą bowiem na interesy własnych krajów. Kościński apelował, by kierować się zasadą solidarności i „nie zamykać się na własnym podwórku”

RadioZET.pl/PAP