Zamknij

Zawieszenie ogłaszania upadłości? Nowa „szczepionka” dla firm

Katarzyna Witwicka
27.03.2020 13:12
Covid-19. Koronawirus a ogłoszenie upadłości
fot. Shutterstock/Foxy burrow (ilustracyjne)

- Trzeba zawiesić ogłaszanie upadłości na czas epidemii – sugerują eksperci nazywając to rozwiązanie „szczepionką” na koronawirusa dla firm.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Firmy wstrzymują się z ogłaszaniem upadłości i ryzykują tym samym majątek. Jak czytamy w „Rzeczpospolitej” wśród „szczepionek" dla firm dotkniętych skutkami epidemii powinno być zawieszenie na jej czas upadłości.

Takie rozwiązanie już zastosowali Niemcy. Jak tłumaczy dziennik, za zachodnią granicą polega to na tym, że spółki mogą wstrzymać się z ogłaszaniem upadłości „chyba że niewypłacalność nie wynika ze skutków pandemii koronawirusa lub nie ma perspektyw na wyeliminowanie zaistniałej niewypłacalności".

Zobacz także

„Rzeczpospolita” przypomina, że dziś niezgłoszenie wniosku o upadłość niewypłacalnej firmy grozi szefom i członkom zarządu spółki odpowiedzialnością karną, ale i odszkodowawczą (cywilną). Gazeta tłumaczy, że np. w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością,  członkowie zarządu nierzadko muszą spłacać z osobistego majątku długi spółki.

Termin za zgłoszenie upadłości to od 30 od chwili powstania niewypłacalności przedsiębiorstwa.

Zobacz także

Taka nadzwyczajna sytuacja jak obecna epidemia powoduje konieczność zastosowania nadzwyczajnych środków. Niemiecki pomysł zawieszenia obowiązku składania wniosku o ogłoszenie upadłości jest dobrym rozwiązaniem. Da ono przedsiębiorcom czas na powrót do normalności albo własnymi siłami, albo na przeprowadzenie restrukturyzacji 

– mówi „Rz" Piotr Zimmerman, radca prawy, specjalista od upadłości i restrukturyzacji.

Jak wskazał, Niemcy odroczyli czas składania wniosków o upadłość do końca września, co jego zdaniem byłoby korzystnym rozwiązaniem także w Polsce.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”/PAP