Zamknij

Koronawirus. Komisja Europejska obiecuje "nowy plan Marshalla"

02.04.2020 13:10
Covid-19. Komisja Europejska obiecuje "nowy plan Marshalla"
fot. PAP/EPA/FRANCOIS LENOIR / POOL

Wieloletni budżet unijny powinien być nowym Planem Marshalla dla Unii Europejskiej - zapowiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Chce również przesunięcia środków z funduszy strukturalnych na walkę z kryzysem z powodu epidemii koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Komisja Europejska przedstawiła w czwartek propozycję instrumentu opiewającego na 100 mld euro, który ma chronić przed zwolnieniami pracowników firm, które są zmuszone do przestoju przez pandemię koronawirusa.

Bruksela proponuje też przekierowanie wszystkich dostępnych funduszy strukturalnych, by odpowiedzieć na kryzys wywołany koronawirusem.

Zobacz także

- Możemy zorganizować 100 miliardów euro, dzięki gwarancjom z państw członkowskim wynoszącym 25 miliardów euro. To jest solidarność UE w działaniu - mówiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Instrument będzie otwarty dla zainteresowanych państw członkowskich. Z jego środków mają być zapewniane pensje pracowników, którzy w przeciwnym razie byliby zwolnieni.

Wsparcie mają dostać też rolnicy i rybacy, podobnie jak najbardziej potrzebujące osoby. Wszystkie środki opierają się na obecnym budżecie UE.

Zobacz także

Koniec z funduszami strukturalnymi?

- Chcemy tak ukształtować wieloletni budżet UE na lata 2021-2027, by był kluczową częścią odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią - poinformowała w czwartek w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Jak tłumaczyła, nowe wieloletnie ramy finansowe powinny być nowym Planem Marshalla dla UE i jej mieszkańców. Zastrzegła przy tym, że nie zmienią się priorytety, którym mają służyć środki z unijnej kasy, czyli m.in. cyfryzacja i dekarbonizacja.

Wieloletni budżet musi być silnym sygnałem inwestycyjnym

Ursula von der Leyen

Według przewodniczącej KE nowe wieloletnie ramy finansowe unijnego budżetu powinny być nowym Planem Marshalla dla UE. Dodała, że Komisja zaproponowała przekierowanie wszystkich dostępnych funduszy strukturalnych, aby odpowiedzieć na rodzący się kryzys.

Chodzi o fundusze, które miały trafić na niwelowanie różnic infrastrukturalnych pomiędzy członkami UE, ze środków nowej perspektywy finansowej 2021-2027. Do tej pory największym beneficjentem funduszów strukturalnych była Polska.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP