Zamknij

Koronawirus. Kary za brak OC będą zniesione? Jest apel

25.03.2020 10:48
Covid-19. Ubezpieczenie OC zawieszone? Apel Rzecznika Finansowego
fot. Patrycja Strozka/Shutterstock (ilustracyjne)

Zawieszenie kar za brak ubezpieczenia OC komunikacyjnego podczas epidemii koronawirusa - z taką propozycją wyszedł Rzecznik Finansowy. Czy ten pomysł ma szanse realizacji?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki wysłał w piątek pisma do Ministerstwa Finansów, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń z propozycjami rozwiązań mającymi na celu wsparcie osób kupujących polisy dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa.

Według niego najbardziej kompleksowe rozwiązanie dotyczy obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego, które jest najpopularniejszym i obowiązkowym ubezpieczeniem.

Zobacz także

Dlatego zaapelował do Polskiej Izby Ubezpieczeń o wdrożenie przez ubezpieczycieli procedur pozwalających na odroczenie płatności składek dla trwających już i kontynuowanych umów ubezpieczenia.

Zwrócił się również o zastosowanie odroczonej (na przykład na 3 miesiące) płatności przy umowach OC komunikacyjnego, w sytuacji gdy klient posiadający ubezpieczenie OC komunikacyjne, będzie chciał kontynuować umowę w kolejnym roku.

Zaapelował także do UFG o rozważenie decyzji o czasowym zawieszeniu pobierania opłat karnych za brak OC komunikacyjnego – czytamy w liście.

Zawieszenie kar za brak OC?

UFG podkreślił rolę, jaką pełni obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilne dla posiadaczy pojazdów.

"Ma ono przede wszystkim chronić poszkodowanych w wypadkach” – podał Fundusz odnosząc się do postulatów Rzecznika Finansowego.

Zobacz także

Trudno zatem jest mówić o udogodnieniach dla posiadaczy pojazdów, jeśli miałyby one jakkolwiek zachwiać tą najistotniejszą rolą ubezpieczenia OC, czyli ochroną poszkodowanych w wypadkach

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Według UFG kary za brak OC są relatywnie niskie w stosunku do rzeczywistych wypłat odszkodowań za szkody spowodowane przez nieubezpieczone pojazdy.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podkreślił, że średnia roczna składka za OC w Polsce to kwota rzędu kilkuset złotych. W konsekwencji trudno byłoby więc uznać, że wstrzymanie obowiązku jej uiszczenia stanowiłoby znaczącą oszczędność dla przeciętnego gospodarstwa domowego w naszym kraju.

Natomiast odszkodowania za szkody, zwłaszcza osobowe, wypłacane ofiarom wypadków i kolizji liczone są raczej w setkach niż dziesiątkach tysięcy złotych. Pytanie więc, kto miałby ponosić te koszty?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie i także połączenia kolejowe.

Zapewnił, że wewnątrzkrajowy ruch samolotowy i kolejowy zostaje utrzymany i pozostanie bez zmian.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP