Zamknij

Pozew za zamrożenie gospodarki. Przedsiębiorcy żądają 141 mln zł

19.06.2020 13:40
Pozew za zamrożenie gospodarki. Przedsiębiorcy żądają 141 mln zł
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Państwo odpowie za zamrożenie gospodarki? Tego oczekują przedsiębiorcy z branży turystycznej, którzy w pozwie żądają od Skarbu Państwa wypłaty odszkodowań. Chodzi o 141 milionów złotych.

84 firmy turystyczne wystąpiły o 141 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa. Pozew dotyczy strat, jakie przedsiębiorcy odnotowali w związku z zamrożeniem przez rząd gospodarki w konsekwencji pandemii. Na decyzji władz stracili organizatorzy wycieczek, agenci turystyczni, przewodnicy, a także szereg innych przedsiębiorców z branży.  

Turystyczna Organizacja Otwarta, która zrzesza przedsiębiorców z branży przygotowała pozew na 141 mln złotych. Branża żąda wypłat odszkodowań dla 84 podmiotów w ciągu 14 dni. W innym przypadku, przedsiębiorcy grożą pozwem zbiorowym.

Pozew za lockdown. Przedsiębiorcy żądają od Skarbu Państwa 141 milionów złotych

Mecenas Jacek Dubois mówił podczas konferencji prasowej o motywach przesłania pozwu. Według niego, państwo w momencie pojawienia się pierwszych przypadków zakażeń wirusem w kraju powinno wprowadzić stan nadzwyczajny.

Zobacz także

 - Konsekwencją tego jest, że zgodnie z konstytucją można ograniczyć prawa człowieka. Wówczas jednak państwo musi pokryć realne straty przedsiębiorców – wskazał mecenas Dubois. 

Jak dodał, Turystyczna Organizacja Otwarta zrzesza 84 podmioty, ale poszkodowanych może być nawet 10 tysięcy firm. Przedsiębiorcy są zdania, że zostali poszkodowani w wyniku wprowadzenia przez rząd niezgodnych z prawem zakazów i ograniczeń w związku z pandemią. Nie mogli wówczas prowadzić działalności gospodarczej i zostali odcięci od źródła dochodów.

RadioZET.pl