Zamknij

Sasin: będę apelował do zarządów państwowych spółek o obniżkę pensji

24.04.2020 14:38
Covid-19. Jacek Sasin apeluje o obniżkę pensji w spółkach Skarbu Państwa
fot. Gov.pl

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował w piątek, że zaapeluje do zarządów spółek Skarbu Państwa, by obniżyły sobie wynagrodzenia. Chodzi o gest solidarności ze społeczeństwem na czas pandemii koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Praktycznie wszystkie gałęzie gospodarki odczuły skutki rodzącego się kryzysu podczas pandemii koronawirusa. Część firm zwalnia pracowników lub skraca im czas pracy, aby ograniczyć straty. Pracodawcy obcinają również pensje swoim kadrom.

Jak zapowiedział w programie "Tłit" portalu WP.pl wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział, że spółki Skarbu Państwa powinny dać dobry przykład w dobie recesji.

Zobacz także

- Ja taki apel sformułuję, chociaż podkreślał, że nie mam uprawnień do kształtowania wynagrodzeń członków zarządów w tych spółkach - oświadczył Sasin w piątek w programie Tłit w portalu wp.pl.

Jak uważa wicepremier, jest to dobre rozwiązanie, a zarządy części spółek już takie decyzje podejmują.

Minister aktywów, pytany o skalę ewentualnych obniżek oświadczył, że nie może o tym decydować, bo to by oznaczało, że w chodzi w kompetencje organów spółek. - A to jest coś, czego zgodnie z prawem nie mogę robić - stwierdził.

Mogę sformułować apel i taki apel sformułuję. Natomiast decyzję będą należały do rad nadzorczych i samych zarządów, które, mam nadzieję, zachowają się odpowiedzialnie

Jacek Sasin

Natomiast rząd Mateusza Morawieckiego do tej pory nie zasugerował możliwości obniżenia swojej pensji na czas walki z pandemią koronawirusa. Na taki krok zdecydowała się np. premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern i jej gabinet. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP