Zamknij

Rząd wykorzysta telekomy do śledzenia obywateli? Będą nowe przepisy

06.04.2020 13:25
Covid-19. Inwigilacja. Operatorzy pomogą śledzić obywateli
fot. Shutterstock/Peter Kniez (ilustracyjne)

Operatorzy komórkowi będą mogli przekazać ministrowi cyfryzacji dane lokalizacyjne obywateli – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Chodzi nie tylko o te osoby, które objęte są kwarantanną.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Minister Cyfryzacji uzyska dostęp do danych lokalizacyjnych Polaków. Pomogą mu w tym ich telefony, gdyż to operatorzy komórkowi zyskają nowe uprawnienia. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, premier będzie mógł zażądać od telekomów danych, które uzna za niezbędne dla zwalczania koronawirusa.

Takie regulacje miały znaleźć się w nowej tarczy antykryzysowej. W projekcie mowa o tym, że w czasie zagrożenia epidemicznego, operator telekomunikacyjny będzie zobowiązany dostarczyć ministrowi cyfryzacji dane o lokalizacji telefonów komórkowych osób zarażonych koronawirusem lub objętych kwarantanną. Chodzi o informacje o miejscu ich pobytu w ciągu 14 dni.

Na tym jednak nie koniec. Minister ma także otrzymywać dane - co prawda zanonimizowane - o lokalizacji urządzeń końcowych wszystkich użytkowników, także tych zdrowych 

– informuje dziennik

Zdaniem informatorów DGP, nowe uprawnienia telekomów mają być uzupełnieniem luki po wprowadzeniu aplikacji „Kwarantanna”. Jak wskazali, nie wszystkie osoby objęte kwarantanną zainstalowały aplikację. Według stanu na 6 kwietnia, ponad 143 tysiące osób objętych jest kwarantanną.

Zobacz także

Gromadzenie danych o pozostałych obywatelach – zdrowych i nieobjętych kwarantanną – miałoby lokalizowaniu największych skupisk ludzkich, co ułatwi interwencję służb.

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”