Zamknij

Koniec ograniczeń dla biznesu? Rzecznik rządu: decyzje przed nami

14.04.2020 10:12
Covid-19. Handel. Ograniczenia zostaną zniesione
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Niewykluczone, że rząd zrezygnuje z obostrzeń związanych z limitem osób w sklepach. Jak mówił rzecznik rządu Piotr Müller w radiowej Trójce, czas powoli znieść ograniczenia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że w ciągu najbliższych dwóch dni będą zapadać decyzje w sprawie zdejmowania pierwszych ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

Te mają dotyczyć zarówno klientów w sklepach, przedsiębiorców, jak i obywateli. Na decyzje w sprawie ewentualnego luzowania zakazów mają wpłynąć świąteczne statystyki zachowań Polaków.

W niedzielę odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i decyzje o luzowaniu gospodarki będą podejmowane w najbliższych dniach. Najpierw muszą jednak spłynąć dane po świętach

– mówił rzecznik rządu Piotr Müller

Rzecznik rządu nie ukrywa jednak, że każda decyzja o luzowaniu restrykcji wiąże się z ryzykiem wzrostu zachorowań. Jak dodał, „najpierw trzeba się dowiedzieć jakie są dane dotyczące zachorowań, po tym łatwiej będzie podejmować decyzje”.

Zobacz także

Pierwszą kwestią, którą omówią rządzący ma być zdjęcie ograniczeń związanych z limitem osób przebywających w sklepach. – One oczywiście pozostaną, ale być może będą realizowane w inny sposób – dodał rzecznik rządu.

Przypomnijmy, że od 1 kwietnia w sklepach, na stacjach paliw, czy w punktach usługowych nie może przebywać więcej niż trzy osoby na jedno stanowisko kasowe. Co więcej, w godzinach od 10.00 do 12.00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia.

Zobacz także

Piotr Müller dodał, że rząd myśli także o luzowaniu restrykcji w związku z zakazem wstępu do parków i lasów.  

Za zniesieniem ograniczeń jest także minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który mówił, że restrykcje w handlu i usługach będą stopniowo znoszone.

Chcemy i musimy powoli wracać do normalnej działalności. Nie da się w nieskończoność zamrażać państwa, zamrażać gospodarki

- podkreślił wicepremier dla TVP1

Jak dodał, dotychczasowe obostrzenia będą obowiązywały do koca tygodnia. "Można się spodziewać, że przyszły tydzień to będzie ten okres, kiedy przynajmniej część tych obostrzeń czy zostanie zlikwidowanych, czy złagodzonych" - mówił.

RadioZET.pl/Polskie Radio/PAP