Zamknij

Nowe zasady w handlu od 20 kwietnia. Co się zmieni?

19.04.2020 14:51
Covid-19. Handel. Nowe zasady w sklepach od 20 kwietnia
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News

Rząd powoli luzuje restrykcje i przywraca rynek do życia. W ramach pierwszego etapu odmrażania gospodarki zniesione zostaną ograniczenia w sklepach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Rząd stopniowo znosi ograniczenia i w czteroetapowym planie odmrażania gospodarki zaczyna od handlu. Co się zmieni?

Pierwszy etap luzowania restrycji przewidziano na poniedziałek 20 kwietnia. Data rozpoczęcia kolejnych działań uzależniona jest od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Pod uwagę brana będzie dynamika nowych zachorowań.

Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami, w sklepach nie może przebywać więcej niż trzy osoby na jedną kasę. Limit ten nie dotyczy pracowników sklepu. Od poniedziałku jednak obowiązywać będą nowe zasady.  

  • Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4. 
  • W sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

Zobacz także

Drugi etap luzowania restrykcji obejmuje m.in. otwarcie sklepów budowalnych w weekendy. Kolejny etap to czas, w którym działalność będą mogły wznowić galerie handlowe.

Kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań w naszym kraju będzie niski. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z dyscypliny społecznej i przestrzegania obowiązujących ograniczeń. Pamiętajmy, że to od nas zależy, jak szybko będą wprowadzane kolejne etapy powrotu do nowej rzeczywistości!” – informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zobacz także

Jak dodaje KPRM, w trosce o dalszą ochronę o obywateli, nadal obowiązują zasady bezpieczeństwa, które „muszą stać podstawą nowej normalności”.  Chodzi o zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych, obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych. Mowa także o utrzymaniu pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Należy także w dalszym ciągu pamiętać  o przestrzeganiu zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).

RadioZET.pl