Zamknij

Gigantyczny dług branży handlowej. Są dane KRD

31.03.2020 11:38
Covid-19. Handel. Dług branży przekroczył 2 mld złotych
fot. Shutterstock/Karkas (ilustracyjne)

Zadłużenie branży handlowej od lutego 2020 roku wzrosło o 130 mln zł do ponad 2 mld zł - poinformował Krajowy Rejestr Długów. To niejedyna branża, gdzie suma należności rośnie w szybkim tempie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa pociągnęła za sobą gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Rząd ograniczył działalność placówek handlowych i wprowadził nowe restrykcje, a biznes szacuje straty. Jak informuje KRD, straty w handlu od lutego wzrosły do 2 miliardów złotych.

"Obserwatorzy zastanawiają się teraz, jak na sytuację przedsiębiorców wpłyną, spowodowane obecnością w Polsce wirusa COVID-19, mniejszy ruch w sklepach, ograniczenie zakupów do produktów pierwszej potrzeby oraz zamknięcie galerii handlowych" - napisano w komunikacie.

Zobacz także

Analiza KRD wskazuje, że dług w tej branży będzie rósł. Eksperci przypominają , że 20 marca weszło w życie rozporządzenie w sprawie ogłoszenia stanu epidemii. Mowa w nim o ograniczeniu sprzedaży w galeriach handlowych. Chodzi głównie o branżę odzieżową czy RTV. "Dla tych branży epidemia stanowić będzie największe wyzwanie" - dodano w komunikacie.

Jak komentuje prezes KRD Adam Łącki, sklepy stacjonarne z odzieżą czy z obuwiem mają zastój. Nawet zyski z e-handlu nie rekompensują strat.

Sklepy stacjonarne z odzieżą czy obuwiem, zwłaszcza te zlokalizowane w galeriach handlowych, mają zastój. Ich właściciele wysłali pracowników do domu, ale muszą im zapłacić pensje. Dodatkowo nie wiadomo, co zrobić z towarem, który już został zamówiony lub zalega w magazynie po poprzednim sezonie. Trudno go będzie teraz sprzedać. Już ruszyła internetowa wyprzedaż z rabatami sięgającymi 50 procent po to, żeby utrzymać płynność finansową 

komentuje cytowany w komunikacie prezes KRD Adam Łącki

Tracą także przedstawiciele rynku spożywczego. Na początku lutego zadłużenie w tym sektorze wynosiło 119 mln zł, na początku marca 126 mln zł, a 19 marca - już 2 mln zł więcej.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/KRD