Zamknij

Polska Izba Handlu: godziny dla seniorów nie sprawdziły się

07.04.2020 10:23
Covid-19. Godziny dla seniorów. PIH: to paraliż dla sklepów
fot. Mateusz Jagielski/East News

Polska Izba Handlu krytykuje wprowadzone przez rząd godziny dla seniorów w sklepach. Zdaniem ekspertów system się nie sprawdził i wymaga korekty.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Osoby powyżej 65. roku życia są szczególnie narażone na zakażenie koronawirusem. W trosce o ich bezpieczeństwo od początku kwietnia obowiązują nowe obostrzenia w sklepach, aptekach i drogeriach.

W godzinach od 10 do 12 w sklepach i drogeriach będą mogli robić zakupy tylko seniorzy. Mogą oni także udać się do tych placówek także w innych godzinach. Wtedy jednak wzrośnie ryzyko zakażenia się koronawirusem, gdyż w miejscach tych przebywać będą także młodsze osoby, które nieświadomie mogą zarazić osoby 60 plus.

Zobacz także

Zdaniem Polskiej Izby Handlu (PIH) taki system zakupów wymaga korekty.

Zdarza się, że takie rozwiązanie paraliżuje pracę sklepów

- oceniła Polska Izba Handlu

Izba uważa, że intencja ustawodawcy były słuszne, jednak system wymaga korekty. Z kolei na stronie PIH, czytamy, że sygnały docierające od handlowców wskazują, że "rozwiązanie to nierzadko paraliżuje pracę sklepów".

Przed placówkami detalicznymi dochodzi do niepotrzebnych nieporozumień i konfrontacyjnych sytuacji, ponieważ nie każdy chce się dostosować do zasad, a personel nie możliwości legitymowania klientów 

– informuje PIH

Największy problem nie dotyczy supermarketów, lecz małych sklepów. Tam zwykle nie ma ochrony, przez co pracownikom trudniej jest kontrolować, czy zakupy w godzinach dla seniorów robią wyłącznie osoby 60 plus.

Zobacz także

PIH przytacza skargi ze strony pracowników. Ci pozostają bezradni w sytuacji, gdy klient awanturuje się w godzinach przeznaczonych dla seniorów chce wejść do sklepów.

Zdarza się też, że sklepy w tych godzinach są puste np. w dzielnicach biurowych, gdzie główni klienci to osoby poniżej 60. roku życia. Tuż po godzinie 12-stej tworzą się kolejki, co zdaniem PIH nie sprzyja bezpieczeństwu sanitarnemu.

RadioZET.pl/PAP