Zamknij

Godziny dla seniorów do zmiany? Jest komentarz premiera

21.04.2020 13:09
Covid-19. Godziny dla seniorów do zmiany? Komentarz premiera
fot. Mateusz Jagielski/East News

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej mówił o luzowaniu restrykcji w handlu. Nie wykluczył też zmian w funkcjonowaniu tzw. godzin dla seniorów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Od początku miesiąca w sklepach, drogeriach i aptekach obowiązują tzw. godziny dla seniorów. W godzinach od 10 do 12 w sklepach przebywać mogą jedynie klienci powyżej 65. roku życia. Takie ograniczenie ma pomóc seniorom, którzy są w grupie ryzyka i w ich przypadku zakażenie się koronawirusem jest bardziej prawdopodobne niż w przypadku młodszych osób.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił stopniowe znoszenie ograniczeń w handlu. Podczas konferencji prasowej pytany był, czy w sklepach między godziną 10 a 12 nadal będą obowiązywały godziny dla seniorów.

 Mieliśmy sygnały od seniorów i od handlowców dotyczące zmian tych godzin. Były różne propozycje. Ze względu na to, że większość seniorów przyzwyczaiła się do tych godzin 10-12 utrzymujemy je w tym przedziale czasowym i nie będzie tutaj zmian 

- poinformował premier

Dodał, że takie ograniczenia nie będą obowiązywać w weekendy. - W soboty i niedziele nie ma tych godzin dla seniorów, a więc również tutaj dla handlowców i pozostałej części ludności nastąpiła pewna zmiana zasad w kierunku zwiększenia możliwości robienia zakupów - podkreślił premier.

Zobacz także

Nowe zasady w handlu od 20 kwietnia. Co się zmieniło?

Od 20 kwietnia obowiązują nowe zasady w handlu. Zmiana dotyczy liczby klientów, którzy jednocześnie mogą przebywać w sklepie.

  •  Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4. 
  • W sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

Nadal obowiązują godziny dla seniorów i nakaz noszenia maseczek w sklepach.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP