Zamknij

Koronawirus. Gdzie można znaleźć pracę podczas kryzysu?

07.04.2020 14:40
Covid-19. Gdzie można znaleźć pracę podczas kryzysu?
fot. Antonio Guillem/Shutterstock (ilustracyjne)

Eksperci są zgodni, że w wyniku kryzysu po epidemii koronawirusa miliony ludzi może stracić prace. W jakich branżach pracownicy będą najbardziej poszukiwani w najbliższych miesiącach?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia mocno uderzyły w gospodarkę. Większość branż odczuła spadki z powodu ograniczenia poruszania, restrykcji w handlu czy zakazu zgromadzeń. 

Jak mówiła w porannej rozmowie Radia ZET minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, obecnie rząd szacuje wzrost bezrobocia do 8 procent pod koniec roku. 

Zobacz także

Kto będzie szukał pracowników?

Jak wynika z danych zebranych przez portal Bankier.pl, urzędy pracy kierują ofert właśnie do sprzedawców – dla tego stanowiska przygotowano 1030 ogłoszeń oraz 1642 miejsc pracy. Często poszukiwani są również pracownicy produkcji, operatorzy, magazynierzy i budowlańcy.

Z kolei według danych firmy Pesonnel Service, na które powołał się Bankier.pl, kryzys pomoże przetrwać praca w przemyśle spożywczym, logistyce, e-commerce i branżach nowych technologii. Więcej osób mogą szukać również firmy w sektorze produkcji czy budownictwa.

Zobacz także

- Na razie nie widać ani spadku liczby budów, ani zmniejszenia wymiaru pracy dla pracowników budowlanych. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności istnieje szansa, że inwestycje zostaną zakończone na czas - podkreślił Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy, w rozmowie z Bankier.pl

Nie wiadomo jednak jaka będzie przyszłość tego sektora. Na razie nie ma decyzji co do nowych inwestycji, co oznacza, że już za pół roku czy rok możemy spodziewać się spadku zatrudnienia, jeżeli nie będzie nowych inwestycji

Krzysztof Inglot

Co ciekawe - w branżach najbardziej dotkniętych kryzysem, jak gastronomia czy fryzjerstwo, w ogłoszeniach o prace można przeczytać o możliwości zatrudnienia od 1 maja. To wskazuje na optymizm wśród przedsiębiorców, którzy mocno ucierpią z powodu epidemii koronawirusa.

Zobacz także

Z kolei nauczyciele mogą rozpocząć prace od przyszłego roku szkolnego. W przypadku pracowników przedszkoli lub zatrudnienia w placówkach opiekuńczo-wychowawczych - nawet od maja.

Według portalu z utratą pracy w najbliższym czasie muszą się liczyć pracownicy w branży motoryzacyjnej, produkcyjnej, transporcie, modowej, gastronomicznej i turystycznej. 

RadioZET.pl/Bankier.pl