Oceń
Trzy czwarte wszystkich polskich fizjoterapeutów - 50 tys. osób - zostało zmuszanych do zaprzestania pracy z powodu epidemii koronawirusa. Ponadto nie będą mieli okazji skorzystać z rządowej tarczy antykryzysowej.
Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku
Koronawirus, którym do tej pory zaraziło się w Polsce 2055 osób (stan na poranek 31 marca), uderzył w większość branż gospodarki. Wśród branży szczególnie dotkniętych przez epidemię jest ochrona zdrowia.
Dr Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów, w kolejnym liście (poprzedni przesłany 27 marca) do tych samych adresatów - premiera Mateusza Morawieckiego, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz marszałek Sejmu Elżbiety Witek poprosił o wsparcie środowiska, przedstawiając precyzyjne dane i konkretne postulaty.
Rehabilitacja po artroskopii kolana [Wywiad z ekspertem]
Fizjoterapeuci bez wsparcia
Równocześnie podkreślił, że większość fizjoterapeutów nie kwalifikuje się do skorzystania z przepisów przygotowanego przez rząd pakietu antykryzysowego.
Fizjoterapeuci w większości nie będą mogli skorzystać z uchwalonego przez Państwo pakietu pomocowego. Jedynie dwie poprawki do ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, które dotyczyły kwestii technicznych związanych ze stanem epidemii, m.in. prowadzenia przez fizjoterapeutów telerehabilitacji, zostały odrzucone, mimo że tożsame rozwiązanie istnieje w odniesieniu do zawodu lekarza, lekarza dentysty oraz pielęgniarki i położnej
Krawczyk powołał się na ubiegłotygodniową ankietę Krajowej Izby Fizjoterapeutów, z której wynika, że 75 proc. fizjoterapeutów, czyli 50 tys. osób, zostało pozbawionych pracy w związku z sytuacją epidemii COVID-19.
5 przykazań zdrowego kręgosłupa. Co robić, by nie bolały plecy?
Mam nadzieję, że polski rząd i parlament znowu nie obudzą się za późno, czyli w momencie, w którym wszyscy Polacy zostaną pozbawieni dostępu do fizjoterapii. Już teraz w kolejce oczekuje 2 mln pacjentów
Krawczyk dodał, że fizjoterapeuci czekają teraz na ruch ze strony przedstawicieli rządu i parlamentu.
We wtorek zbierze się Sejm, który rozpatrzy przyjęte przez Senat poprawki do specustaw na temat tarczy antykryzysowej. Według zapowiedzi rządu pakiet pomocowy dla gospodarki o wartości 212 mld zł ma wejść w życie z początkiem kwietnia.
RadioZET.pl/PAP
Oceń artykuł
