Zamknij

Koronawirus. Fizjoterapeuci bez pracy i rządowej pomocy

31.03.2020 08:42
Covid-19. Fizjoterapeuci bez pracy i rządowej pomocy
fot. Africa Studio/Shutterstock (ilustracyjne)

Trzy czwarte wszystkich polskich fizjoterapeutów - 50 tys. osób - zostało zmuszanych do zaprzestania pracy z powodu epidemii koronawirusa. Ponadto nie będą mieli okazji skorzystać z rządowej tarczy antykryzysowej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którym do tej pory zaraziło się w Polsce 2055 osób (stan na poranek 31 marca), uderzył w większość branż gospodarki. Wśród branży szczególnie dotkniętych przez epidemię jest ochrona zdrowia.

Dr Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów, w kolejnym liście (poprzedni przesłany 27 marca) do tych samych adresatów - premiera Mateusza Morawieckiego, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz marszałek Sejmu Elżbiety Witek poprosił o wsparcie środowiska, przedstawiając precyzyjne dane i konkretne postulaty.

Rehabilitacja po artroskopii kolana [Wywiad z ekspertem]

Fizjoterapeuci bez wsparcia

Równocześnie podkreślił, że większość fizjoterapeutów nie kwalifikuje się do skorzystania z przepisów przygotowanego przez rząd pakietu antykryzysowego.

Fizjoterapeuci w większości nie będą mogli skorzystać z uchwalonego przez Państwo pakietu pomocowego. Jedynie dwie poprawki do ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, które dotyczyły kwestii technicznych związanych ze stanem epidemii, m.in. prowadzenia przez fizjoterapeutów telerehabilitacji, zostały odrzucone, mimo że tożsame rozwiązanie istnieje w odniesieniu do zawodu lekarza, lekarza dentysty oraz pielęgniarki i położnej

Dr Maciej Krawczyk

Krawczyk powołał się na ubiegłotygodniową ankietę Krajowej Izby Fizjoterapeutów, z której wynika, że 75 proc. fizjoterapeutów, czyli 50 tys. osób, zostało pozbawionych pracy w związku z sytuacją epidemii COVID-19.

5 przykazań zdrowego kręgosłupa. Co robić, by nie bolały plecy?

Mam nadzieję, że polski rząd i parlament znowu nie obudzą się za późno, czyli w momencie, w którym wszyscy Polacy zostaną pozbawieni dostępu do fizjoterapii. Już teraz w kolejce oczekuje 2 mln pacjentów

Dr Maciej Krawczyk

Krawczyk dodał, że fizjoterapeuci czekają teraz na ruch ze strony przedstawicieli rządu i parlamentu.

We wtorek zbierze się Sejm, który rozpatrzy przyjęte przez Senat poprawki do specustaw na temat tarczy antykryzysowej. Według zapowiedzi rządu pakiet pomocowy dla gospodarki o wartości 212 mld zł ma wejść w życie z początkiem kwietnia. 

RadioZET.pl/PAP