Zamknij

Rządowe wsparcie nie dla firm w rajach podatkowych

29.04.2020 15:00
Covid-19. Firmy w rajach podatkowych bez rządowego wsparcia
fot. Shutterstock/ Grabowski Foto (ilustracyjne)

- Firmy, które wyprowadzają zyski do rajów podatkowych nie dostaną pomocy od państwa - mówi w rozmowie z PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Pomoc rządowa zarówno w ramach tarczy finansowej, jak i tarczy antykryzysowej przewidziana jest tylko dla uczciwych firm – mówił dla PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Tarcza finansowa obowiązująca od 29 kwietnia i tarcza antykryzysowa, która działa od początku miesiąca to pakiet wsparcia dla przedsiębiorców i pracowników poszkodowanych na skutek epidemii koronawirusa.

Zobacz także

Jan Sarnowski komentował dla PAP, że wyłączenie firm działających w rajach podatkowych z rządowego wsparcia to pionierski krok Polski na tle innych krajów UE.

Jesteśmy w tej kwestii pionierem w Unii Europejskiej. Mechanizm, który wynegocjowaliśmy w Komisji Europejskiej, jako pierwsi w UE, ograniczy firmom wyprowadzającym środki do rajów podatkowych możliwość skorzystania z pomocy w związku z negatywnymi skutkami koronawirusa 

– mówił wiceminister finansów

Dodał, że na podobne rozwiązanie zdecydowała się także Dania, zaś Belgia, Francja i Włochy pracują nad wprowadzeniem takich ograniczeń.

Wiceminister finansów wyraził też nadzieję na powstanie europejskiej koalicji przeciw rajom podatkowym, w której to Polska byłaby jednym z ojców założycieli.

- Celem koalicji będzie stworzenie w Unii masy krytycznej, która przekona Komisję, aby uczciwość podatkowa była stałym warunkiem współpracy pomiędzy biznesem, a administracjami krajowego i europejskiego szczebla. Nie tylko w zakresie pakietów pomocowych, ale i m.in. przy ubieganiu się o zamówienia publiczne – dodał Sarnowski.

Zobacz także

Raj podatkowy to termin używany w odniesieniu do państw, które cechują liberalne przepisy podatkowe. Cel? Przyciągnięcie zagranicznego kapitału. Przedsiębiorcy zakładający działalność np. w Panamie czy na Malediwach nie płacą podatków w miejscu faktycznego prowadzenia biznesu. Zyski z działalności są transferowane do rajów podatkowych.

Zgodnie z raportem „The Missing Profits of Nations”, na który powołuje się wiceminister, aż 40 procent zysków międzynarodowych korporacji rocznie wyprowadza do rajów podatkowych nawet 700 miliardów dolarów.

Jak podał Sarnowski, najwięcej tracą Niemcy, Francja i Wielka Brytania – nawet 20-30 procent dochodów z CIT.

Wiceminister wyjaśnił, że na rządowe wsparcie nie może liczyć ten przedsiębiorca, „który nie ma rezydencji podatkowej w jednym z krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub którego główny beneficjent rzeczywisty posiada rezydencję podatkową w raju podatkowym”.

RadioZET.pl/PAP