Zamknij

Koronawirus. 2 biliony dolarów dla gospodarki USA

25.03.2020 10:05
Covid-19. Dwa biliony dolarów pomocy dla gospodarki USA
fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Dwa biliony dolarów wyniesie wartość pakietu pomocowego dla amerykańskiej gospodarki. W nocy z wtorku na środę czasu polskiego amerykańscy senatorzy i urzędnicy administracji osiągnęli porozumienie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

- Mamy porozumienie - powiedział Eric Ueland, przedstawiciel Białego Domu, po kilku dniach negocjacji w sprawie tzw. pakietu stymulacyjnego, który ma być wart 2 biliony dolarów.

Tekst ustawy ma być dostępny w środę w ciągu dnia - podała agencja Reutera.

Zobacz także

Oczekuje się, że pakiet obejmie fundusz o wartości 500 mld dolarów na pomoc dla branż znajdujących się w trudnej sytuacji oraz porównywalną kwotę na płatności bezpośrednie w wysokości do 3 tys. dolarów dla milionów amerykańskich rodzin, a także 350 mld dolarów na pożyczki dla małych firm, 250 mld dolarów na zwiększoną pomoc dla bezrobotnych i 75 mld dolarów dla szpitali - informował Reuters.

Giełda mocno na plusie

Pakiet ma na celu złagodzenie ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa, w wyniku której w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 660 osób, a zakażonych jest ponad 50 tysięcy, i na skutek której zamknięto tysiące firm, z pracy zwolniono miliony ludzi, a jednej trzeciej populacji USA, 100 milionom ludzi, kazano pozostać w domu.

Zobacz także

Wartość pakietu stymulacyjnego przewyższa kwoty, które rząd USA wydaje na obronę, badania naukowe, budowę autostrad i inne programy - zwraca uwagę Reuters.

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się potężnymi wzrostami, gdyż rosną szanse na szybkie porozumienie w Kongresie w sprawie pakietu pomocowego dla amerykańskiej gospodarki. Indeks Dow Jones zyskał ponad 11 proc., co jest najmocniejszym jednodniowym wzrostem tego indeksu od 1933 roku.

Już wcześniej doszło do awaryjnej obniżki stóp procentowych w USA do poziomu zerowych punktów bazowych, o czym zdecydowała Rezerwa Federalna (Fed).  

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP